Řecký parlament v úterý schválil nový balík úsporných opatření požadovaných věřiteli pro uvolnění další úvěrové pomoci ve výši 2,8 miliardy eur (75,6 miliardy korun). Nové kroky mají vést k reorganizaci trhu s elektřinou, urychlení privatizace a správy nesplácených bankovních úvěrů.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Vládní koalice levicové formace Syriza a Nezávislých Řeků schválila opatření poměrně těsnou většinou 152 hlasů v parlamentu o 300 členech, uvedly řecké sdělovací prostředky.

Vláda se rozhodla převést do zvláštního fondu řadu strategických státních podniků včetně elektrárenského koncernu DEI.

To podle bouřících se odborů předznamenává přípravu na jejich brzkou privatizaci.

Podle loňské letní dohody se zeměmi eurozóny, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) má Řecko do roku 2018 získat finanční pomoc až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun), pokud ovšem bude plnit dohodnuté reformy. Obě strany se později domluvily na postupných krocích ke zmírnění řecké dluhové zátěže.

Řecko ale v plnění svých závazků hodně zaostává. Vláda prosadila do úterního hlasování zatím jen dva z 15 dohodnutých reformních kroků. Atény především zaostávají právě v privatizaci státního majetku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru