Jihoafrická společnost Naspers prodala největší český obchodní portál Aukro.cz českým investorům. Novými vlastníky jsou zakladatel portálu Václav Liška a společnosti Agora Development a BDO Advisory. Společnosti o tom v úterý informovaly v tiskové zprávě. Zúčastněné strany se dohodly, že cena transakce nebude zveřejněna.

Transakce by měla být dokončena se závěrem tohoto roku.

Liška, který před 13 lety Aukro.cz založil a dosud působil ve vedení společnosti, v ní získal 50procentní podíl. Čtvrtinový podíl nabyla společnost BDO Advisory. Podíl 25 procent také koupila společnost Agora Development, která se svými sesterskými společnostmi působí na českém a slovenském trhu, kde zastupuje řadu výrobců z oblasti spotřební elektroniky.

Aukro.cz nyní podle tiskové zprávy společnosti registruje 3,8 milionu uživatelů a ročně zprostředkuje transakce za miliardy korun. Prostřednictvím portálu mohou lidé prodávat či nakupovat nové i použité zboží.

Liška v roce 2003 stál u zrodu Aukra a také jej šest let řídil. Od roku 2009 v rámci Allegro Group a Naspers řídil obchodní aktivity v regionu střední a východní Evropy. Poslední tři roky pro Naspers řídil segment srovnávačů cen v ČR, Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku a Turecku. Liška působením v Aukru opouští svoji pozici v Naspers.

"Není důvod měnit to, kvůli čemu na Aukro lidé chodí. Soustřeďovat se nyní budeme především na to, aby Aukro.cz bylo co nejpřívětivější pro uživatele," uvedl Liška.

Za sebou bude mít Liška poradenskou společnost BDO Advisory, jejíž partneři Petr Kymlička a Radovan Hauk prostřednictvím firmy Equity Partners koupí části Aukra a rozšíří své investice v oblasti e-commerce.

"Vnímáme Aukro jako velmi silnou značku s tradicí a nedokážeme si představit lepší volbu pro vedení firmy než Václava Lišku," poznamenal k transakci Petr Kymlička, jeden z partnerů BDO Advisory.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Aukro.cz ani s novými majiteli nezmění své sídlo, které zůstává ve Zlíně.

"Ve Zlíně jsem Aukro založil a mám k tomuto městu silný osobní vztah, takže Aukro určitě ve Zlíně nadále zůstane," ujistil Liška.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru