Čeští pracovníci z vědeckých ústavů ÚJV Řež a Centrum výzkumu Řež dokončují unikátní projekt ve spolupráci s výzkumníky ze Spojených států. Společně pracují na výzkumu a testování fluoridových solí pro chlazení jaderných reaktorů.

Je to jedna z možných cest, jak dostat tzv. reaktory 4. generace do komerčního využití.

"V Řeži existují historicky silné znalosti z oblasti solných technologií. A zároveň máme poměrně unikátní reaktor LR-0. Ten je opravdu výjimečný nejen co do svojí velikosti a variability. A i proto je o spolupráci s námi zájem ze strany našich amerických partnerů z Oak Ridge National Laboratory," říká ředitel Centra Výzkumu Řež Martin Ruščák.

S americkou stranou spolupracuje firma, ve které patří nadpoloviční podíl polostátní energetické firmě ČEZ, od roku 2008.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Vědci z ÚJV Řež společně s americkými vědci pracují na výzkumu a testování fluoridových solí pro chlazení jaderných reaktorů.
  • Výzkum probíhá v ústavu nedaleko Prahy od roku 2000.
  • Celkové náklady činily zhruba půl miliardy korun.
  • Většinu pokrylo dotacemi ministerstvo průmyslu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.