Německá pojišťovna Allianz a italský přepravce plynu Snam koupí od rakouské energetické společnosti OMV 49procentní podíl v provozovateli plynovodů Gas Connect Austria (GCA). Zaplatí za něj 601 milionů eur (16,2 miliardy korun), oznámily ve čtvrtek firmy. O podíl se podle agentury Reuters zajímal i český Energetický a průmyslový holding (EPH).

Dohoda podpoří snahu společnosti Snam stát se hlavním hráčem v integraci evropské plynárenské sítě. Snam je největším provozovatelem plynovodů v Evropě. Má strategickou alianci s belgickým přepravcem plynu Fluxys a kontroluje francouzskou společnost TIGF a rakouskou TAG, které působí ve stejném odvětví.

Snam nedávno koupil podíl v projektu plynovodu Trans Adriatic Pipeline (TAP), který má přepravovat zemní plyn z Ázerbájdžánu do Evropy.

CGA se prostřednictvím svých plynovodů podílí na zásobování plynem v Rakousku i dalších zemích, včetně Německa, Francie, Slovinska, Chorvatska a Maďarska, uvádí podnik na svých internetových stránkách.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru