Český prezident Miloš Zeman ve všeobecné rozpravě na 71. zasedání Valného shromáždění OSN kritizoval mezinárodní společenství za nedostatek aktivity v boji proti mezinárodnímu terorismu. Vyzval k vojenské akci proti teroristům a doporučil mimo jiné aktivaci článku 47 Charty OSN, který předpokládá vznik vojenského štábu pomáhajícího Radě bezpečnosti OSN.

Zeman vybídl ke koordinované akci všech stálých členů Rady bezpečnosti v boji proti terorismu. Podle něj se dosud na tomto poli nic nestalo.

Prezident připomněl, že vznik stálé platformy OSN pro boj proti mezinárodnímu terorismu navrhla už v roce 2000 Indie. "Po šestnácti letech trvá diskuse o definici mezinárodního terorismu," řekl.

"Naštěstí nejsem mezinárodní právník. Proto je pro mě terorista každý, kdo úmyslně zabíjí nevinné civilisty. To je všechno. Je to prosté, milý Watsone," řekl ve svém anglicky pronášeném projevu český prezident.

Zeman upozornil, že před několika lety bylo terorismem zasaženo šest států, zatímco nyní jich je 35. Připomněl atentáty z posledního roku v Paříži, v Dháce, v Istanbulu, v Orlandu či v Nice.

Mezinárodní terorismus přirovnal Zeman k metastázujícímu nádoru.

"Mnoho rakovin má metastázy, které jsou nebezpečnější než nádor sám. A proto můžeme sledovat šíření radikalismu, terorismu a fanatismu. A musíme se ptát: Jak dlouho budeme muset čekat, jak dlouho budeme muset skládat kondolence, jak dlouho budeme pouze vyjadřovat solidaritu?" řekl.

Podle Zemana je zapotřebí vojenský zásah, který by se soustředil na velitelské struktury teroristických organizací, a nikoliv na okupování zemí, což se v minulosti ukázalo jako špatná cesta. Prezident se v této souvislosti zmínil o pozemních operacích v Iráku, v Sýrii a v Libyi. "Musíme zaútočit na mozek, ne na tělo," řekl Zeman

Pokud mezinárodní společenství nezasáhne, hrozí podle jeho slov další šíření terorismu. "Budeme sledovat nové vraždy, nové zhroucené státy," řekl.

Kriticky vidí situaci v Afghánistánu, kde podle něj hrozí po omezení přítomnosti vojáků NATO vítězství hnutí Tálibán. To se podle Zemana může stát stejnou teroristickou hrozbou, jako je skupina Islámský stát, teroristická síť al-Káida nebo uskupení Boko Haram.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Český prezident na závěr projevu citoval římského státníka Cata staršího latinskou frází "Ostatně soudím, že Kartágo musí býti zničeno". V tomto případě podle prezidenta nejde o Kartágo, ale o terorismus. Slovy slavné písně We shall overcome pak vyjádřil přesvědčení, že jednoho dne se podaří nad terorismem zvítězit.

Na tiskové konferenci po svém projevu Miloš Zeman prohlásil, že problémem v odhodlání zemí bojovat společně s terorismem je výměna informací tajných služeb. Každá ze zemí se podle něj obává, že výměna informací povede k narušení zpravodajské komunity a integrity.

"To je vážné riziko. Odseparovat informace, které se opravdu týkají terorismu, od informací, které zpravodajské služby shromažďují za jiným účelem," řekl Zeman.

Prezident rovněž potvrdil, že by v nadcházejících amerických prezidentských volbách podpořil republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

"Znáte můj názor na nutnost boje proti Islámskému státu a na migrační krizi a v obou těchto konkrétních tématech jsou mi, a to je vše, názory Donalda Trumpa bližší," uvedl.

Související