Americká softwarová společnost Microsoft odkoupí vlastní akcie za 40 miliard dolarů (969,6 miliardy korun). Firma také v úterý uvedla, že zvýší čtvrtletní dividendu o osm procent na 39 centů na akcii. Nový program odkupu akcií naváže na dřívější program ve stejném rozsahu, který by měl Microsoft dokončit v prosinci. Akcie firmy na zprávu reagovaly růstem asi o jedno procento.

Nárůst dividendy je však nižší než v předchozích letech, a navíc zaostal za očekáváním analytiků. Ti z Morgan Stanley predikovali její růst o 10 procent. Loni Microsoft zvýšil dividendu o 16 procent, ze 31 na 36 centů, předloni došlo ke zvýšení o 11 procent.

Microsoft poprvé vyplatil dividendu v roce 2003, ve výši 8 centů. Nejednalo se však o čtvrtletní výplatu, jako je tomu v současnosti, ale o roční dividendu. V roce 2004 pak firma přešla na obvyklejší čtvrtletní výplatu dividend a od té doby jejich výši téměř pravidelně navyšuje. Ani tak ale Microsoft nepatří mezi tzv. dividendové aristokraty, což jsou korporace z indexu S&P 500, které zvyšují své dividendy alespoň 25 let v řadě.

Vyšší dividendu společnost poprvé vyplatí akcionářům 8. prosince. Rozhodným dnem pro výplatu je 17. listopad. Dividendový výnos díky zvýšení dosahuje momentálně 2,7 procenta. Pro porovnání, dividendový výnos akciového indexu S&P 500 byl ke konci včerejšího obchodování 2,08 procenta.

Odkupy vlastních akcií zpravidla vedou ke zvýšení tržní ceny, jelikož díky nižšímu počtu vydaných akcií dochází k nárůstu zisku na jednu akcii. Akcie Microsoftu za uplynulý rok posílily zhruba o 30 procent a dostaly se do blízkosti rekordního maxima z roku 1999.

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě a jeho operační systém Windows využívá většina osobních počítačů. Firma ve čtvrtém finančním čtvrtletí, které skončilo 30. června, hospodařila s čistým ziskem 3,1 miliardy dolarů (75,1 miliardy korun). O rok dříve měla ztrátu 3,2 miliardy dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru