Sociálnědemokratická strana Německa (SPD), která je členem vládní koalice s Křesťanskodemokratickou unií (CDU), v pondělí na konventu ve Wolfsburgu podpořila uzavření dohody CETA o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou. Podpořila tak stanovisko svého předsedy, vicekancléře Sigmara Gabriela, informovala agentura DPA.

Uplynulý víkend demonstrovalo v Berlíně proti zamýšlenému uzavření dohody CETA, ale hlavně proti dohodě o volném obchodu EU se Spojenými státy (TTIP) přinejmenším 150 000 lidí.

Smlouva s Kanadou už je dojednaná a předpokládá se, že s ní němečtí politici nakonec vysloví souhlas. TTIP to ale bude mít v Německu složitější a neočekává se, že se ji podaří uzavřít do konce funkčního období amerického prezidenta Baracka Obamy.

Gabriel podle DPA řekl, že za CETA se v pondělí postavily dvě třetiny delegátů konventu. Vicekancléř se v uplynulých týdnech důrazně vyslovoval pro uzavření dohody s Kanadou, a pokud by s ním delegáti odmítli souhlasit, byl by jeho politický osud nejistý.

CETA, která má snížit cla u 98 procent zboží a umožnit firmám, aby se u protistrany ucházely o veřejné zakázky, má být podepsána na summitu EU s Kanadou. Za obvyklých okolností by pro její schválení, jako u ostatních dohod uzavíraných unií, stačil souhlas vlád zemí EU a Evropského parlamentu. Evropská komise ale navrhla proces, který počítá i s ratifikací v národních parlamentech členských zemí. Než by se parlamenty k dohodě vyjádřily, dohoda by platila v provizorním režimu.

Kanada loni do EU vyvezla zboží za 28,2 miliardy eur, osmadvacítka opačným směrem za 35,2 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru