Rizika vzniku bankovní krize v Číně se zvyšují. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS), označovaná pro svoji funkci jako banka pro centrální banky, ve svém nejnovějším hodnocení mezinárodního bankovnictví a finančních trhů uvedla, že nadměrný růst úvěrů v Číně signalizuje zvyšující se riziko pro vznik bankovní krize v zemi v příštích třech letech.

Za počáteční varování finančního přehřátí je považován ukazatel napětí v bankovním sektoru, který hodnotí poměr dluhu k hrubému domácímu produktu a jeho dlouhodobý trend. Ten v prvním čtvrtletí letošního roku v Číně činil 30,1 bodu a zvýšil se z loňských 25,4 bodu.

Pokud je ukazatel nad deseti body, signalizuje to, že krize by se mohla objevit v příštích třech letech, upozornila BIS ve zprávě zveřejněné v noci na dnešek. Ukazatel Číny je vysoko nad druhou nejvyšší úrovní, kterou má mezi zeměmi posuzovanými BIS Kanada a činí 12,1 bodu.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Dluh hrál důležitou roli v podpoře ekonomického růstu Číny po globální finanční krizi. Loni nesplacený dluh v zemi dosáhl 255 procent HDP. Velkou částí k tomu přispěl prudký růst firemních úvěrů, které byly o 220 procent vyšší než o dva roky dříve. Přední čínské banky také půjčují developerům a kupcům bytů nejvíce od globální finanční krize.

BIS varovala, že další ukazatel naznačuje možné riziko selhání při splácení úvěrů dlužníky. Bankovní sektor je v Číně převážně pod kontrolou státu a podle některých analytiků hrozí, že vláda bude muset podpořit banky kapitálovou injekcí ve výši 100 miliard USD (2,4 bilionu Kč), uvedla agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru