Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k začátku září měla meziročně klesnout o 23 procent na 119 373 tun. Sklizeň hrušek by měla propadnout o 45 procent na 5484 tun. Hlavním důvodem nízké sklizně jsou jarní mrazy. Řekl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Poslední odhad sklizně k 1. září se týká jen jádrovin, protože ostatní ovoce je již většinou sklizené. Pěstitelé na jižní Moravě ohlásili propad sklizně meruněk na pouhých 400 tun, jejich průměrná úroda bývá každoročně vysoko přes 1000 tun, někdy i 3000 tun. S propadem sklizně jablek by se někteří ovocnáři na Moravě mohli dostat do existenčních problémů.

Mrazy zasáhly hlavně Moravu. V Čechách sady poškodilo spíše krupobití, za poničená jablka tak ovocnáři utrží méně. Celkové škody z mrazů ovocnáři vyčíslili na 394 milionů korun. Vláda pro ně na konci srpna schválila odškodnění 133 milionů korun. Kompenzace by mohlo dostat asi 150 podniků, některé za více druhů ovoce. Týkat se mají těch podniků, kterým klesly tržby o více než polovinu. Roční hodnota ovoce sklizeného českými sadaři se v průměrném roce pohybuje kolem 1,5 miliardy korun.

Na konci srpna se také rozběhl výkup jablek na moštové a jiné průmyslové zpracování. "Ceny jsou zatím velmi nízké. V drobném výkupu se pohybují kolem jedné koruny za kilogram, od podniků jsou do dvou korun. Žádný výhled na zvýšení ceny tady není," řekl Ludvík. Loni zpracovatelské provozy od podniků kupovaly kilogram jablek asi za 3,2 koruny. Důvodem nízkých cen jsou staré zásoby moštu a velká úroda jablek v Polsku, které také postihlo krupobití. Nízké farmářské ceny jsou podle Ludvíka nyní i u konzumních jablek, pohybují se od šesti do 12 korun za kilogram.

Očekávaná nižší úroda v českých sadech by se podle ovocnářů neměla projevit výkyvem spotřebitelských cen směrem nahoru. "Ceny ovoce v Česku se řídí cenami na evropském trhu. Pokud by ceny stouply, tak ne v důsledku nižší úrody v ČR, ale v jiných pěstitelsky velkých zemích," uvedl dříve předseda ovocnářů. Například Polsko ročně produkuje kolem pěti milionů tun ovoce, což je zhruba třicetinásobek produkce českého ovocnářství.

Sklizeň jádrovin nyní běží naplno, skončit by měla do konce října. Definitivní údaje o sklizni všech druhů ovoce budou k dispozici příští rok v lednu.