Akcie Applu ve čtvrtek pokračovaly v růstu. Nahoru je hnal optimismus, který přináší poptávka po nových iPhonech. Firma ve středu oznámila, že první zásoby většího z nových telefonů, iPhonu 7 Plus, už jsou vyprodány. To přispělo ke čtvrtečnímu růstu o dalších 3,4 procenta na cenu zhruba 115,6 dolaru.  

Cenné papíry technologické společnosti tak od začátku týdne připsaly už celkem 12 procent a zaznamenaly nejlepší čtyřdenní sérii od dubna 2014. Tehdy akcie za stejnou dobu vystoupaly o zhruba 13 procent poté, co firma oznámila rozšíření programu zpětného odkupu cenných papírů a představila nad očekávání dobré finanční výsledky.

Velké množství předobjednávek v průběhu týdne potvrdili i američtí operátoři Sprint, T-Mobile a Verizon. Apple se však rozhodl porušit tradici a letos nezveřejnit počet prodaných iPhonů za první týden. Zdůvodnil to tím, že tato čísla odrážejí spíše nabídku než poptávku zákazníků.

Rostoucí Apple táhl do plusu akciový index Dow Jones industrial average, který ve čtvrtek připsal procento. Připisovaly však také indexy Standard & Poor's 500 a Nasdaq.

Díky úspěchu Applu se ve čtvrtek dařilo i jeho dodavatelům. Akcie firmy Cirrus Logic, u níž dodávky pro výrobce iPhonů tvoří asi 70 procent tržeb, poskočily o 7,6 procenta na nejvyšší hodnotu za 21 let. Společnost Skyworks Solutions na burze připisovala 6,4 procenta a Jabil Circuit přidala 4,7 procenta.

Apple představil nové iPhony 7 a 7 Plus minulý týden na své tradiční konferenci. První ohlasy jsou většinou pochvalné, ale řadu negativních reakcí přineslo například rozhodnutí odstranit tradiční konektor pro sluchátka.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru