Bankám a spořitelnám v Česku stoupl v prvním pololetí souhrnný čistý zisk meziročně o 7,27 miliardy na 44,73 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci června činila 5,84 bilionu korun, což je proti konci roku 2015 růst o 375 miliard korun.

Zisk z finanční a provozní činnosti všem bankám stoupl letos meziročně o 10,3 miliardy na 98,43 miliardy korun. Úrokové výnosy klesly o 2,9 miliardy na 73,3 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí se meziročně snížily o 1,9 miliardy na 22,2 miliardy korun.

Injekce od karetní velmoci

Nezanedbatelný podíl na nárůstu zisku má vedle snižování nákladů i prodej některých aktiv. V tomto ohledu je nejzásadnější prodej akcí Visy Europe. Ty od českých i dalších evropských bank koupila Visa International. Příspěvek k zisku jednotlivých bank se počítal ve stamilionech až miliardách: České spořitelně, bance s největší pobočkovou sítí a nejvyšším počtem klientů, prodej akcií vynesl 1,4 miliardy korun před zdaněním, ČSOB , která má zase nejvyšší aktiva ze všech českých bank, si takto "polepšila" o 1,3 miliardy. Bez tohoto příspěvku by zisk ČSOB stagnoval. 

Na burze obchodovaná Komerční banka přínos prodeje akcií vyčíslila na 900 milionu. I středně velké banky svůj podíl prodaly, v případě UniCredit Bank či Monety inkasovaly řádově stovky milionů.

"V prostředí nízkých úrokových sazeb, které ztenčují úrokové marže bank, a současně za zesíleného tlaku na pokles poplatků nemají banky příliš jiných možností, jak zvyšovat ziskovost, než redukovat náklady. To se jim daří," komentoval čísla analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Jde podle něj o déletrvající proces, jehož součástí bylo v ČR v uplynulých letech i propouštění, byť ne tak výrazné jak v bankách v některých jiných vyspělých ekonomikách. "Dá se říci, že české banky překonaly krizi sektoru s minimem šrámů," dodal.

Z velkých bank Komerční bance stoupl čistý zisk meziročně o necelé procento na 6,7 miliardy korun, České spořitelně o 12,5 procenta na 8,2 miliardy korun, ČSOB o 18 procent na 8,3 miliardy, UniCredit Bank téměř o 12 procent na 3,5 miliardy korun a Raiffeisenbank o čtyři procenta na 1,39 miliardy korun. Zisk klesl pouze Moneta Money Bank, a to o 3,9 procenta na 2,3 miliardy korun.

Na českém finančním trhu působilo na konci loňského roku celkem 45 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen.

Výše zisků bank a spořitelen

Komentář: Údaj za rok 2016 je pouze za první pololetí. (Sloupec zcela vlevo s hodnotou 0 je pouze nutnou technickou pomůckou ke korektnímu zobrazení jednotlivých údajů, v opačném případě by byl údaj za rok 2016 graficky silně zkreslený.)
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru