Státní dluh během pololetí stoupl o 18 miliard korun na 1,691 bilionu korun. Údaje z poloviny července ve čtvrtek potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 160 000 korun.

Podle červencového vyjádření MF je za růstem dluhu větší prodej státních dluhopisů díky příznivým podmínkám na finančním trhu. Aktuálně stát navyšovat dluh nemusí, protože rozpočet za prvních osm měsíců je v rekordním přebytku

Ministerstvo financí opět ve velkém prodává dluhopisy. Státní dluh se přiblížil bilionu a 700 miliardám korun - čtěte ZDE

Vnitřní zadlužení státu stouplo v pololetí o 17,2 miliardy na 1406,6 miliardy korun. Zahraniční dluh stoupl o 1,1 miliardy na 284,7 miliardy korun.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru