Ceny bytů v krajských městech včetně Prahy vzrostly ve druhém čtvrtletí o 6,1 procenta. Největší růst zažívá Plzeň, kde se průměrná prodejní cena bytu vyšplhala na 33 800 korun za metr čtvereční. To je o 14,4 procenta více než v prvním čtvrtletí letošního roku.

V Praze jakožto největším městě České republiky, kde jsou i průměrné příjmy nejvyšší, byty ve sledovaném období zdražily o 4,6 procenta na průměrných 60 300 korun za metr čtvereční.

Nejlevnější z krajských měst zůstává Ústí nad Labem, kde se byty obchodovaly průměrně za 11 400 korun za metr čtvereční. 

Údaje jsou založeny na datech portálu CenovaMapa.org, který zpracovává informace o skutečných prodejních cenách přímo z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí. Portál vedle všech krajských měst sleduje vývoj cen bytů také v Benešově, Berouně, Kladně, Mladé Boleslavi, Praze-východ a Praze-západ.

„Co do objemu kupních cen uskutečněných prodejů v krajských městech opět vede Praha s podílem 64 procent a objemem prodejů 12,6 miliardy korun,“ říká Miroslav Linhart, ředitel oddělení nemovitostí společnosti Deloitte. Tato firma je odborným poradcem portálu CenovaMapa.org.

Mezi jednotlivými krajskými městy jsou velké rozdíly, a to nejen cenové. V Olomouci se s byty obchoduje mnohem více než v početnější Ostravě, jež je třetím nejlidnatějším městem Česka. Více než desetiprocentní růst cen bytů v Karlových Varech jde na vrub obecně nízkým cenám v tomto městě a malým objemem prodejů.

Ve čtyřech krajských městech ceny bytů mezikvartálně klesly. Nejméně (o půl procenta) v Liberci a nejvíce (o 3,5 procenta) v Jihlavě. Ceny bytů klesly také ve Zlíně a v Českých Budějovicích.

Nových projektů je méně. Těží z toho majitelé starších bytů

Průměrné ceny se liší podle lokality a typu staveb – paneláky jsou levnější než novostavby a cihlové domy. Například v Praze se byt v novostavbě ve druhém čtvrtletí prodával průměrně za 65 100 korun za metr čtvereční, kdežto v panelovém domě za 49 tisíc korun za metr čtvereční.

V poslední době sílí hlasy, že na růst cen bytů má vliv vedle poptávky a výhodných hypoték také pomalé povolování staveb. Výsledkem je, že se nabídka nových bytů v pražských developerských projektech razantně snižuje.
„Pokud je v Praze nedostatek nových bytů a jejich cena roste, vezou se s tímto trendem i ceny starých bytů, včetně bytů v panelových domech,“ říká Milan Roček, spoluzakladatel portálu CenovaMapa.org.

S novými byty se v Praze obchoduje mnohem více než ve zbytku republiky – ve druhém čtvrtletí se jich prodalo bezmála 1300, kdežto bytů v cihlových domech 881 a bytů v panelových domech 790.

Celkem se mezi dubnem a červnem letošního roku prodalo v Praze a krajských městech více než 6400 bytů za 19,6 miliardy korun. Oproti průměru roku 2014 se prodejní ceny bytů zvýšily o 17,5 procenta.

Související