Po několika měsících námluv se německá chemická a farmaceutická společnost Bayer dohodla na koupi amerického Monsanta, které vyrábí například prostředek na hubení plevele Roundup. Uvedla to společnost Bayer ve svém prohlášení.

Kdo je kdo?
Monsanto
Společnost Monsanto vznikla v roce 1901. V minulosti se věnovala hlavně výrobě farmaceutik a průmyslových chemikálií, a to i polychlorinovaných bifenylů, které jsou nyní zakázané. Vyráběla také herbicid Agent Orange, který používala americká armáda ve Vietnamu, připomíná agentura Bloomberg. Nyní je známý hlavně produkcí herbicidu Roundup, který obsahuje látku glyfosát, jež podle některých studií může vést k rakovině. Vyrábí také geneticky modifikovaná semena.
Bayer
Německá společnost vznikla v roce 1863. V minulosti například uvedla na trh aspirin v tabletách. Nyní se věnuje například vývoji léků, chemikálií nebo produkci semen.

Převzetím Monsanta vznikne vůbec největší dodavatel semen a agrochemikálií na světě. Němci za americkou společnost, která produkuje geneticky modifikovaná semena, zaplatí celkem 66 miliard dolarů (1,6 miliardy dolarů). Jedná se tak o zdaleka největší německou akvizici v historii, upozorňuje agentura Reuters. Hladce překonala i obchod z roku 1998, kdy Daimler získal americkou automobilku Chrysler za 40 miliard dolarů.

Bayer nabídky zvyšoval

Německý Bayer se o americkou společnost Monsanto oficiálně uchází už od jara. První nabídku podal v květnu letošního roku, kdy za jednu akcii Monsanta nabídl 122 dolarů. To se ale vedení amerického výrobce geneticky modifikovaných semen zdálo málo, a proto ji velmi rychle odmítlo. Němci se ale nechtěli vzdát a svoji nabídku postupně zvyšovali.

Analytici i experti se dlouho domnívali, že celý pokus o fúzi skončí neúspěchem, a to hlavně kvůli tomu, že samotné Monsanto námluvy Bayeru dlouho odmítalo. Vedení Monsanta se naopak dlouhodobě poohlíželo po společnostech, které by mohlo pohltit. Zájem mělo například o švýcarskou Syngentu. Tato transakce ale nevyšla.

Bayer postupně svoji nabídku dál „přislazoval“. Nejprve na 125 a poté ještě na 127,5 dolaru za akcii. Nakonec si ale plácli až ve chvíli, kdy Bayer slíbil zaplatit 128 dolarů za akcii.

Co se stane s cenami semen a postřiků. A mohou podražit potraviny? 

Obě firmy ale ještě nemají vyhráno. Očekává se, že sloučení se dostane pod drobnohled regulátorů jak ve Washingtonu, tak i v Bruselu. Mnozí farmáři na obou kontinentech se obávají, že sloučením těchto dvou firem vznikne kolos, který bude moci snadno zvyšovat ceny postřiků i semen. A to by do budoucna mohlo vést i ke zvýšení cen potravin, varují mnozí zemědělci.

A nejen to. Hlavně na starém kontinentu se Monsanto už léta potýká s kritikou spotřebitelů, kteří se staví proti genericky modifikovaným plodinám.

Monsanto a Bayer nejsou jediné společnosti v agrochemickém průmyslu, které v posledních měsících oznámily fúzi. Příkladem mohou být společnosti Dow Chemical a DuPont, které letos odsouhlasily transakci v celkové hodnotě 130 miliard dolarů. Také ChemChina se dohodl na koupi švýcarského podniku Syngenta za 44 miliard dolarů.