Téměř každý běžný uživatel internetu se můžu snadno napíchnout do komunikační sítě Tetra, přes kterou se dorozumívá pražská městské policie, záchranka nebo dopravní podnik. Kdokoliv tak může slyšet, kam strážníci vyjíždí nebo pro koho míří záchranka.

Přišli na to pražští zastupitelé za piráty, kteří proces otestovali a nyní po pražském magistrátu, který systém provozuje, žádají změnu. Podle svých slov se totiž obávají o bezpečnost Pražanů.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Největší bezpečnostní riziko by nastalo v případě, že by někdo provedl v Praze teroristický útok. Útočníci by tak byli schopní odposlouchávat, jaké pokyny dostává městská policie," vysvětlil HN zastupitel za piráty Mikuláš Fejrenčík, který chce informovat i vedení městské policie. "Nevíme, do jaké míry jsou strážníci informováni o tom, že ten kanál není zabezpečený," dodal.

Systém Tetra funguje na běžných rádiových vlnách, na nichž se dá naladit kterákoli stanice. Normálně se zachytit nedá – uslyšíte pouze šum. Stačí ale stáhnout z internetu program a ten vás do komunikace strážníků jednoduše pustí.

"Firma, která tohle více jak deset let Praze dodává, by se měla stydět, protože není seriózní. Je to stejné, jako když necháte otevřené dveře od bytu a pak se budete divit, že vám ho vykradli," říká Ondřej Profant, který hodlá zveřejnit i video s tím, jak se do komunikace nabourat.

"Vedení města jsem o problému informoval už v lednu. Nikdo s tím ale nic neudělal. Primárně za to může magistrát a chceme, aby v tom podnikl nápravu," zdůvodňuje své rozhodnutí zastupitel.

Profant kromě napíchnutí se do komunikace strážníků a záchranky upozorňuje na další bezpečnostní hrozbu. Skrze Tetru je údajně možné nabourat se i do informačních tabulí nad silnicemi. Tento způsob piráti neotestovali, nicméně na bezpečnostním výboru se chtěli ptát, jak je proti tomu systém chráněn a jak hodlá město zabránit jednoduchému zneužití.

Výbor se ale pro nezájem jeho členů nesešel. Piráti proto na problém upozornili radního Libora Hadravu, který má na starost bezpečnost, primátorku Adrianu Krnáčovou a magistrátní odbor bezpečnosti.

"Cestu zveřejnění díry v systému jsme zvolili proto, že nevěříme, že bezpečnostní problém se dá řešit tím, že se ututlá, a protože chceme, aby město začalo problém skutečně řešit. Od té doby, kdy jsme na problém úředníky upozornili poprvé, už uplynulo půl roku a nestalo se vůbec nic, uzavírá Profant.

Související