Cena akcií jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics se v pondělí propadla téměř na dvouměsíční minimum poté, co firma požádala zákazníky, aby vypnuli a následně vrátili své nové telefony Galaxy Note 7. Tento model přitom patří na samý vrchol portfolia největšího výrobce mobilů na světě.

Tržní hodnota Samsungu se v důsledku poklesu ceny akcií snížila o 14,3 miliardy dolarů (přes 340 miliard korun). Nyní si burza vedoucího výrobce smartphonů, jedničky na trhu televizí a současně výrobce širokého spektra elektronických součástek cení na 232 bilionů wonů (kolem 5 bilionů korun). 

Problémy Samsungu spolu s obavami, které vyvolal nedávný test nukleární zbraně provedený komunistickým režimem vládnoucím v KLDR, sráží celou burzu v Soulu. V pondělí se index KOSPI (Korea Composite Stock Price Index) propadl o 2,3 procenta. Podle agentury Reuters se zahraniční investoři zbavili akcií téměř za 200 miliard dolarů. Klesla i hodnota jihokorejského wonu. K dolaru ve srovnání s pátkem ztratil 1,4 procenta. 

Když vlajková loď vybuchuje

Samsung se začátkem září rozhodl stáhnout z trhu 2,5 milionu přístrojů Galaxy Note 7 poté, co bylo potvrzeno 35 případů, kdy se baterie telefonu vznítila. Většina případů byla zaznamenána ve chvíli, kdy se telefon nabíjel. Firma začala telefony Galaxy Note 7 prodávat 19. srpna.

Samsung Galaxy Note 7.V sobotu Samsung vyzval všechny uživatele, aby telefony Galaxy Note 7 vypnuli a co nejrychleji je předali firmě. "Nejistota se zvyšuje," uvedl analytik Greg Roh ze společnosti HMC Investment. "Firmu by řešení těchto problémů mohlo stát víc, než se původně předpokládalo," řekl a dodal, že i kdyby Samsung vrátil Galaxy Note 7 na trh s novými bateriemi, nebudou se už prodávat tak dobře jako na počátku. 

Investiční banka Nomura už kvůli problémům s modelem patřícím mezi "vlajkové lodě" Samsungu snížila odhad provozního zisku jihokorejského výrobce v třetím čtvrtletí téměř o čtvrtinu na 3,1 bilionu wonů (přes 65 miliard korun).

Americká Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků (CPSC) již v pátek vydala doporučení nepoužívat telefon Galaxy Note 7. Už předtím americký Federální úřad pro letectví (FAA) vyzval cestující, aby tento telefon nezapínali a nenabíjeli během letu a neukládali ho do odbavených zavazadel.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru