Sklizeň brambor se na Vysočině rozbíhá pomaleji. Protáhly se žně a nynější teplé počasí by mohlo snížit kvalitu vybíraných hlíz. Sklízecí technika jezdí po polích hlavně dopoledne, dokud je půda chladnější. Po loňském propadu výnosů způsobeném suchem ale mají pěstitelé v tomto tradičně bramborářském kraji vyhlídky na dobrou úrodu.

Hektarové výnosy konzumních brambor by měly být srovnatelné s dlouhodobým průměrem nebo lepší, řekl tajemník Českého bramborářského svazu (ČBS) Josef Králíček.

"Můžeme očekávat, že se výnosy budou pohybovat mezi 25 a 30 tunami," řekl. Sklizeň se na Vysočině naplno rozjíždí tento týden. Bramborám na jídlo, které jsou zatím v brázdách, by už počasí ublížit nemělo. "Vegetace byla ukončena a porosty jsou připraveny ke sklizni," uvedl Králíček. Odrůdám pěstovaným pro výrobu škrobu ještě teplo a slunce pomáhá zvýšit obsah škrobu. "Za což budou samozřejmě škrobaři velmi rádi," řekl tajemník.

Zemědělci už začínají zásobovat i škrobárny. Na Vysočině jde o Škrobárny Pelhřimov, které zpracovávají brambory kromě Pelhřimova také v Chýnově. "Výkup brambor jsme na obou provozech zahájili 29. srpna, zpracování potom od 1. září. Přísun suroviny je zatím plynulý, brambory se nám zdají pěkné," řekl předseda představenstva Josef Hadrava.

Zemědělské podniky na Vysočině podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) letos nasázely brambory na 8302 hektarů, což představuje 35 procent bramborových polí v Česku. Na Vysočině se pěstují později sklízené odrůdy, zatímco rané brambory dodávají hlavně pěstitelé na jižní Moravě a v Polabí. V těchto regionech ještě zbývá na polích skoro třetina brambor. Sklizeň brambor na Vysočině zpravidla končí v říjnu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Při dodávkách ve velkém teď dostávají čeští zemědělci za kilogram brambor zaplaceno od tří do 3,50 koruny. Importovaná produkce jim neškodí. "Co se týče dovozu, tak ta konkurence je minimální, ne-li žádná, protože například v Německu je ta cena pěstitele vyšší než u nás," uvedl Králíček.

Minulý rok zemědělci v Česku podle ČSÚ sklidili včetně sadby 504 955 tun brambor, meziročně o 27,6 procenta méně. Byla to nejnižší úroda za mnoho let. Hektarový výnos činil 22,26 tuny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru