Výkon českého stavebnictví byl v prvním pololetí letošního roku v rámci 28 zemí Evropské unie sedmý nejhorší. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. Podle nich české stavebnictví ke konci června meziročně kleslo o 8,2 procenta. Loni bylo v EU české stavebnictví sedmé nejlepší. Nejvíce se letos v pololetí dařilo stavebnictví ve Švédsku, kde vzrostlo o 15 procent. Nejhůře na tom bylo Slovinsko, kde zhruba o čtvrtinu kleslo.

Stavaři z neutěšeného stavu viní vládu. "Znovu se projevuje, že naděje, které jsme na počátku loňského roku vkládali do plnění cílů vládního prohlášení, byly liché. Stav zakázky, který od poloviny roku 2015 prudce klesal, nevěstil nic dobrého. Přesto jsme doufali, že to pro vládu bude signál ke zvýšené snaze věnovat svou pozornost stavebnictví," řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v Česku Václav Matyáš. Podle něj ale odvětví není pro vládu prioritou, stejně jako v době krize v letech 2008 až 2013.

Podle údajů Českého statistického úřadu v červenci stavebnictví kleslo o 16,3 procenta. Za sedm měsíců činí souhrnný pokles 11 procent. Inženýrské stavitelství, které je z velké části závislé na veřejných zakázkách, kleslo o 15 procent. Tyto údaje Matyáš označil za "katastrofální".

Za loňský rok bylo podle Eurostatu české stavebnictví s meziročním růstem 7,2 procenta sedmé nejlepší. Prvenství patřilo Slovensku s růstem o 18 procent. Následovaly Malta (15,9 procenta) a Švédsko (11,7 procenta). Nejhůře na tom bylo stejně jako v prvním pololetí letošního roku Slovinsko s poklesem o 8,1 procenta.

Vývoj stavebnictví v zemích EU v 1. pololetí 2016

Země Index (meziroční změna v procentech)
Švédsko 15
Irsko 13,6
Kypr 9,4
Dánsko 8,3
Lucembursko 6,9
Nizozemsko 6,7
Finsko 6
Španělsko 5,4
Rumunsko 5
Estonsko 3,4
Chorvatsko 3,4
Malta 1,4
Německo 1,4
Itálie 0,7
Rakousko 0,1
Slovensko 0
Belgie -1,1
Francie -2,9
Velká Británie -3,8
Portugalsko -4,4
Bulharsko -7,8
Česká republika -8,2
Řecko -9,6
Polsko -12,2
Litva -14,7
Lotyšsko -16
Maďarsko -25,3
Slovinsko -25,9

Zdroj: Eurostat

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru