Prodej nových osobních automobilů v západní Evropě se v srpnu meziročně zvýšil o 8,1 procenta na 765 383 vozů. Poptávka se tak zotavila z útlumu v předchozím měsíci, kdy západoevropský automobilový trh zaznamenal první pokles za zhruba tři roky. Uvedla to v úterý výzkumná organizace LMC Automotive.

K srpnovému růstu prodeje přispěla silná poptávka v Itálii, Španělsku, Francii a Německu. "Západoevropský automobilový trh za srpen vykázal solidní výsledek," uvedl analytik LMC Emiliano Lewis. "Neobjevily se tam žádné zřetelné negativní signály," citovala jej agentura Reuters.

V Německu, které je největším automobilovým trhem v Evropě, se srpnový odbyt meziročně zvýšil o 8,3 procenta. V Británii, které patří druhá příčka, prodej stoupl o 3,3 procenta. Francie vykázala růst o 6,7 procenta, a Itálie dokonce o 20,1 procenta, vyplývá z údajů LMC.

Zpráva společnosti LMC je založena na dostupných údajích o registraci aut v jednotlivých zemích a na odhadech. Oficiální údaje o srpnovém vývoji prodeje aut v celé Evropské unii zveřejní 15. září Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Pondělní údaje českého Svazu dovozců automobilů ukázaly, že prodej nových osobních aut v České republice v srpnu meziročně vzrostl o zhruba 16 procent na 21 251 vozů. V červenci se přitom o téměř 13 procent snížil, a zaznamenal tak první pokles od konce loňského roku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru