Podle právě zveřejněných čísel se na začátku prázdnin česká ekonomika otřásla: všechny nové ekonomické údaje jsou mnohem horší než loni. Realita však tak černá není. Hlavní příčinou je nižší počet pracovních dnů v červenci a také přesun závodních dovolených u mnoha významných výrobců.

Statistická data jsou však také o něco horší, než čekali experti, kteří s kalendářními vlivy počítají. Celkový propad, například u průmyslu, je tak velký, že může mít vliv na celkový letošní výkon ekonomiky. 

Průmysl hlásí nejhorší výsledek za sedm let

Průmyslová výroba v České republice v červenci meziročně klesla o 14,1 procenta, zatímco v červnu vzrostla o čtyři procenta a v květnu o více než devět procent.  Ve srovnání s loňským červencem se pracovalo o tři dny méně, nicméně i po zohlednění kalendářních vlivů průmyslová produkce v červenci klesla o 7,6 procenta.

Jak dohnat Německo? Cesta k většímu blahobytu vede přes technologie a snazší bankroty – čtěte ZDE

Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezonních vlivů nižší o 9,7 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 16,2 procenta, uvedl ČSÚ.

Podle Jakuba Seidlera z ING se jedná o jednorázový efekt spojený s celozávodními dovolenými, které byly v letošním roce koncentrovány více do července, zatímco loni byly spíše v srpnu.

"Obdobná situace nastala před dvěma roky, kdy srpnová produkce z důvodu celozávodních dovolených meziročně propadla o téměř šest procent, zatímco za normálních okolností meziročně rostla průměrně o pět procent," vysvětluje Seidler.

U aut propad, farmacie roste

K meziročnímu poklesu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel (pokles o 34,8 procenta), výroba strojů a zařízení (pokles o 13,8 procenta) a výroba elektrických zařízení (pokles o 12,9 procenta). Naopak o 42,1 procenta vzrostla produkce základních farmaceutických výrobků a o 19,6 procenta se zvýšila výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení.

Tržby z průmyslové činnosti meziročně klesly o 18,9 procenta, tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily o 20,1 procenta. Domácí tržby klesly o 17,4 procenta.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně klesla o 16,2 procenta, přičemž nové zakázky ze zahraničí se snížily o 15,5 procenta a tuzemské klesly o 17,6 procenta. 

Přes zdánlivě černá čísla podniky dál shání zaměstnance. Pracovníků v průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci přibylo o 2,6 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda vzrostla o 1,9 procenta a činila 29 098 korun.

Stavebnictví: další pokles v už tak nelehké době

České stavebnictví v červenci klesalo nejrychleji od března 2013. Zrychlilo meziroční pokles na 16,3 procenta z červnových (revidovaných) 12,4 procenta. Přibylo sice stavebních povolení a dokončených bytů, zahájených bytů bylo naopak proti loňskému červenci méně. I po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se stavební produkce snížila o 12,6 procenta. 

V pozemním stavitelství produkce v červenci meziročně klesla o 12,3 procenta, v inženýrském se snížila o 23,4 procenta. Stavebních povolení vydaly úřady proti loňskému červenci o 5,2 procenta více, bylo jich 7013. "Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 22,1 miliardy Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 vzrostla o 17,4 procenta," uvedl ČSÚ.

Bytů bylo v červenci zahájeno meziročně o 15,1 procenta méně, stavět se začalo 1910 bytových jednotek. Nárůst statistici evidují u bytů v rodinných domech, v bytových domech ale zahájených bytů ubylo téměř o třetinu.

Dokončených bytů bylo proti loňsku víc o 14 procent, celkem 1772 jednotek. Nárůst počtu ČSÚ zaznamenal v rodinných domech o 2,6 procenta a bytových o 132 procent.

Stavebnictví je jedním z mála oborů, kde se víc propouští, než nabírá. Platí to minimálně o středních a velkých firmách. V červenci ubylo v podnicích s 50 a více zaměstnanci 2,4 procenta pracovníku. Ale ani oboru sužovanému dlouhodobým poklesem se nevyhnul trend zvyšování mezd. Tí, kdo v oboru zůstali, brali o šest procent víc než loni, v průměru 35 tisíc korun hrubého.

Dovolené dopady i na zahraniční obchod

Bilance zahraničního obchodu ČR skončila v červenci ve schodku 1,5 miliardy korun, o rok dříve byla v přebytku 4,4 miliardy korun. I na tomto výsledku se nepříznivě podepsaly celozávodní dovolené hlavně v automobilovém průmyslu a meziročně nižší počet pracovních dnů.

Negativní vliv na obchodní bilanci měl zejména pokles přebytku bilance se stroji a dopravními prostředky o 11,7 miliardy korun. Prohloubil se i deficit obchodu s potravinami, živými zvířaty, nápoji a tabákem. Naopak kladný vliv mělo snížení schodku bilance minerálních paliv a chemických výrobků.

"Větší meziroční propad exportu v korunovém vyjádření než červencových 16,5 procenta byl naposledy k vidění v prosinci 2012. Červenec také přerušil devět měsíců trvající sérii meziročního zlepšování obchodní bilance. Ta se tentokrát naopak o šest miliard korun zhoršila, což znamenalo vykázání jejího prvního letošního schodku," upozorňuje hlavní ekonom UnicreditBank Pavel Sobíšek a dodává, že jednou z příčin je načasování odstávek v automobilovém průmyslu.