Podnikatelská rodina Agnelliových, která stála u zrodu a rozvoje automobilky Fiat, odchází z Itálie. Její holdingová společnost Exor, která zastřešuje podíly například v časopise Economist či v automobilce Fiat Chrysler, přesune své sídlo z Turína do Nizozemska. Podobně rodina Agnelliových postupovala i v minulosti, kdy přestěhovala firmy jako Fiat Chrysler a Ferrari právě do Nizozemska. Pro Turín, a potažmo i pro celou Itálii, se tak uzavře jedna velká kapitola.

Země ztrácí jeden z nejvýraznějších rodinných klanů, který pomáhal rozvíjet italský průmysl. Své sídlo v Itálii si nadále uchová jen ztrátový fotbalový klub Juventus.

Rodina Agnelliových

Je to přední podnikatelská rodina v Itálii. Jejím členům se často přezdívá "italští Kennedyové". Například Giovanni Agnelli v roce 1899 založil automobilku Fiat. Jeho vnuk Gianni Agnelli Fiat léta vedl a rozvíjel. Nyní v čele představenstva Exoru sedí John Elkann, praprapravnuk zakladatele.

John Elkann, přímý potomek zakladatele Fiatu a současný předseda představenstva Exoru, uvedl, že přesun je pro firmu přirozený vývoj. "Exor má většinu svých aktiv v Nizozemsku, takže tento krok je součástí dalšího vývoje ke zjednodušení struktury," řekl.

Odchod rodiny Agnelliových, kterým se často přezdívá "italští Kennedyové", bude mít pro Itálii hlavně symbolický dopad, protože výrobní linky automobilek se ze země na Apeninském poloostrově stěhovat nebudou. Jenže podle některých analytiků a podnikatelů to poškodí image Itálie a také zpochybní reformní agendu italského premiéra Mattea Renziho.

"Je znepokojující, že rodina Agnelliových opouští Itálii," domnívá se Riccardo Illy, šéf společnosti Gruppo Illy, která vyrábí kávu. Přestože se Renzi pokusil uvolnit italský sešněrovaný trh práce a přijmout reformy, tak to nestačí na to "aby si udržel holdingové firmy, jako je Exor," upozornil.

Odchod Exoru do Nizozemska je pro Renziho ve všech ohledech špatná zpráva. Bývalý starosta Florencie, který do premiérského křesla usedl v únoru 2014, se dlouhodobě pokouší do Itálie nalákat potřebné zahraniční investice. A to není vždy snadný úkol. "Itálie zůstává pro podnikání velmi komplexní a byrokratickou zemí," upozornil na úskalí Giuliano Noci z Polytechnické univerzity v Miláně. Jenže i tuto Renziho snahu odchod podnikatelského klanu poškodí.

společnost Exor

Holdingová společnost Exor vlastní různě velké podíly ve firmách, jako jsou například automobilka Fiat Chrysler, fotbalový klub Juventus nebo časopis The Economist. Rodina Agnelliových vlastní asi 55 procent Exoru. Tržní kapitalizace společnosti dosahuje na zhruba 12 miliard dolarů.

Zpráva o přesunu sídla holdingové společnosti Agnelliových navíc nemohla pro Renziho přijít v horší chvíli. Už zřejmě v listopadu půjdou Italové k urnám, aby se vyslovili ke klíčovému referendu o změně ústavy.

Ta počítá s výrazným osekáním pravomocí i počtu senátorů, čímž ulehčí prosazování zákonů a přispěje k politické stabilitě. Premiér Renzi navíc s úspěchem referenda spojil svoji politickou kariéru. Slíbil, že pokud reforma neprojde, tak podá demisi.

Jenže v posledních týdnech se pro mladého premiéra nevyvíjí situace příliš slibně. Škodí mu velmi nízký hospodářský růst i pokračující migrační krize. Mnozí komentátoři se proto obávají, že Italové využijí referenda k tomu, aby vystavili Renzimu vysvědčení. Pokud Renzi neuspěje a podá demisi, tak se Itálie nevyhne předčasným volbám. V nich by pak mohlo zvítězit populistické Hnutí pěti hvězd, které slíbilo vypsat referendum o vystoupení Itálie z eurozóny.