Zatímco analytici věští Británii recesi, čísla ukazují přesný opak. Aktivita v britském průmyslu a ve službách vzrostla v srpnu podle indexu agentury IHS Markit nejrychleji za celou dobu měření, tedy 20 let. Naopak eurozóna podle stejného žebříčku v srpnu zklamala a předvedla nejhorší výsledek od ledna loňského roku. 

Britský sektor služeb zaznamenal v srpnu rekordně rychlé oživení. Pondělní údaje z průzkumu agentury IHS Markit mezi nákupními manažery ve službách potvrdily příznivý vývoj, který po červencovém poklesu naznačily minulý týden obdobné údaje z průmyslu a stavebnictví.

Srpnová čísla tak zatím podkopávají všeobecné předpoklady, že britská ekonomika se po červnovém rozhodnutí odejít z Evropské unie propadne do recese.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Index aktivity ve službách vzrostl na 52,9 bodu z červencového sedmiletého minima 47,4 bodu. Byl to nejvýraznější měsíční přírůstek ve dvacetileté historii tohoto průzkumu a výsledek překonal všechny odhady analytiků oslovených agenturou Reuters.

Podobně prudce oživily minulý měsíc také indexy aktivity v průmyslu a stavebnictví. Celkový index nákupních manažerů vystoupil na pětiměsíční maximum 53,2 bodu. Údaj nad 50 body naznačuje růst podnikatelské aktivity.

Eurozóně se nedaří

Podnikatelská aktivita v eurozóně byla minulý měsíc naopak na nejnižší úrovni od počátku loňského roku. Slábla aktivita v průmyslu i ve službách a firmy snižovaly ceny navzdory růstu cen vstupů. Vyplývá to z konečných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které v pondělí zveřejnila výzkumná firma IHS Markit.

Opatrný optimismus, růst podnikatelské aktivity v eurozóně mírně zrychlil. Analytici očekávali opak - čtěte ZDE

Úhrnný index nákupních manažerů klesl v srpnu na 52,9 bodu z červencové úrovně 53,2 bodu. Rychlý odhad z konce srpna přitom naznačoval mírné zvýšení. Index zůstává nad hranicí 50 bodů, která odděluje pokles aktivity od růstu, je ale nejníže od ledna 2015, uvedla agentura Reuters.

Údaje naznačují, že ekonomický růst eurozóny ve třetím čtvrtletí zůstane na slabé mezičtvrtletní úrovni 0,3 procenta, řekl hlavní ekonom Markit Chris Williamson. Na tuto úroveň sestoupil ve druhém čtvrtletí z mezičtvrtletního tempa 0,6 procenta v prvním kvartále.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru