Výrobce pásové oceli Bilstein CEE začal s rozšiřováním svého závodu v Králově Dvoře na Berounsku o další tři moderní pece. Stavební práce mají skončit příští rok v březnu, pak přijde na řadu instalace technologií. Plná výroba se očekává počátkem července. Celkově jde o investici za 2,5 milionu eur (zhruba 68 milionů korun), řekl při pátečním zahájení prací předseda představenstva Bilstein CEE Peter Uhrík.

První čtyři vodíkové poklopové žíhací pece, pocházející od rakouského dodavatele, firma uvedla do provozu v roce 2015. Nová technologie nahradila původní kontinuální žíhací pec, spolu s nutnou infrastrukturou si to vyžádalo 3,1 milionu eur. "Pro firmu to znamenalo razantní změnu, co se týká kvality i objemu naší produkce," uvedl Uhrík. Příznivý ekonomický vývoj si nyní vyžádal další investici v podobě tří nových pecí. Stavební přípravy jsou však rozsáhlejší a počítají s rozšířením o osm moderních pecí. Výhledově by jich tak závod mohl mít až 12.

Nové pece umožnily rozšířit nabídku produktů o nové materiály, zájem o ně má především automobilový a nábytkářský průmysl. Výrobky z Králova Dvora ale nacházejí uplatnění i v potravinářství nebo při výrobě mincí. Firma vyváží do celého světa, například i do Číny nebo Chile. Zásadní je pro ni tuzemský a slovenský trh, kde končí 50 procent výrobků. Hodně odběratelů má také v Polsku, Maďarsku či Rakousku. "Rozvíjí se pomalu Balkán, nevozíme příliš do západní Evropy," řekl Uhrík.

Poptávka po výrobcích podle něj roste. Zatímco ještě před třemi lety měla firma nasmlouvané zakázky na dva týdny dopředu, nyní je to kolem tří měsíců. "Dnes máme 2. září a jsme vyprodaní do konce listopadu, takže našim zákazníkům nabízíme prosincové termíny. Ta situace se razantně změnila v náš prospěch," konstatoval Uhrík.

Společnost Bilstein CEE, která je součástí německé Bilstein Group, vyrábí pásovou ocel válcovanou za studena. Firma zaměstnávající 165 lidí produkuje zhruba 50 tisíc tun pásů ročně a chce se dostat až na 80 tisíc tun. Loni utržila kolem 800 milionů korun, podle Uhríka ale údaje o obratu nejsou příliš vypovídající, protože je velmi ovlivňují ceny vstupních surovin, jež jsou velmi pohyblivé.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Areál královodvorských železáren zažil po roce 1989 podobně jako další velké podniky v Česku útlum. Podle Uhríka si prošel klasickou špatnou manažerskou privatizací a dospěl k bankrotu. Skupina Bilstein Group převzala studenou válcovnu v roce 2005 a začala s technologickými úpravami. Nejdříve pod značkou KWW a od loňského roku pod názvem Bilstein CEE, což jí podle Uhríka výrazně pomáhá v marketingu.

Hospodářskou krizi společnost podle Uhríka přežila hlavně díky mateřské firmě a také proto, že měla hodně zakázek v nábytkářském průmyslu, kterého se krize tolik nedotkla. Počet zaměstnanců se v té době snížil na 110 z původních asi 240. Nové pracovníky nyní firma shání těžko, potřebovala by jich asi 180. "Snažíme se nabírat, ale nejde to. Zaměstnanců je nedostatek a kvalitní zaměstnanci nejsou," dodal Uhrík.