Světové ceny ropy během čtvrtka výrazně klesají a míří k nejhlubší týdenní ztrátě od počátku roku. Středeční údaje o nečekaně vysokém vzestupu zásob suroviny ve Spojených státech totiž nasměrovaly pozornost trhu na rekordně vysoké zásoby po celém světě.

Severomořská ropa Brent v době, kdy zavíraly západoevropské burzy, ztrácela 2,3 procenta na 45,82 dolaru za barel, cena americké lehké ropy WTI odepisovala 2,5 procenta na 43,59 USD za barel. Od počátku týdne už oba druhy ropy oslabily o více než osm procent.

Zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden zvýšily o 2,3 milionu barelů, mnohem více, než se čekalo. Ceny podkopaly také údaje o srpnovém růstu těžby v rámci kartelu OPEC na nový rekord 33,50 milionu barelů denně.

Ceny ropy v dolarech za barel

BURZA  TYP   KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE  Brent listopad  45,82 46,89
New York - Nymex  WTI říjen 43,59 44,70
         (barel je 159)

"Vysoké zásoby v USA naznačují, že přebytek na trhu potrvá déle, než se čekalo," řekl agentuře Reuters Hans van Cleef z nizozemské banky ABN AMRO Bank. Ropu přitom podle něj čeká další pokles, pokud americká centrální banka (Fed) brzy zvýší úrokové sazby, a posílí tím kurz dolaru.

Cena Brentu v první polovině srpna vzrostla o zhruba deset dolarů a před dvěma týdny se vyhoupla až nad 51 dolarů. Investory povzbudily signály, že největší světoví producenti chystají kroky na podporu cen, od té doby ale na trhu zavládla ohledně této možnosti hluboká skepse. Členské země OPEC se mají sejít ke konci září v Alžírsku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru