Dluhy českých domácností v červenci vzrostly na více než 1,377 bilionu korun. To bylo o 8,8 miliardy více než v červnu. Meziročně se pak dluhy zvýšily o 82 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Česká národní banka. Proti červnu vzrostla i zadluženost podniků.

"Nízká nezaměstnanost a rostoucí mzdy stále podporují domácnosti v investicích do nemovitostí. Právě úvěry na jejich pořízení, zejména hypotéky, stojí především za růstem zadlužení českých domácností u bank," uvedl vedoucí oddělení auditorských služeb pro sektor finančních institucí PwC ČR Marek Richter.

Firmy na konci července dlužily bankám zhruba 1,189 bilionu korun, meziměsíčně přibližně o 13 miliard korun více. Před rokem podniky bankám dlužily 1,084 bilionu korun.

Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo 1,66 bilionu korun, od června se objem vkladů zvýšil o více než 19,5 miliardy korun. Meziročně byl vyšší o více než 200 miliard korun. Na účtech s výpovědní lhůtou měly domácnosti koncem července uloženo 244,2 miliardy korun, což bylo přibližně o čtyři miliardy méně než v červnu. Proti loňskému roku pak tyto vklady klesly o 33 miliard korun.

Podnikům objem peněz na jednodenních vkladech klesl na 935,8 miliardy korun z červnových 939,1 miliardy korun. Na vkladech s výpovědní lhůtou měly firmy uloženo téměř 12,6 miliardy korun.

Centrální banka poskytuje statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru