Pražské byty potřebují omladit. Jejich průměrné stáří je nejvyšší v celém Česku. "Podle posledních průzkumů bylo průměrné stáří bytových domů v Praze 61,3 roku, u rodinných domů je to méně - 49 let," popisuje mluvčí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) Adam Švejda.

Za vysoké stáří pražských domů může v první řadě rozsáhlá prvorepubliková výstavba, která obecně zvyšuje průměrný věk bytových domů. Podle odborníků však pražské byty stárnou také z toho důvodu, že se na území hlavního města staví relativně málo nových projektů. 

"Celkově byty stárnou, protože nedochází k výrazným demolicím domů a počet nově vystavěných či zásadně rekonstruovaných bytových domů není tak vysoký, aby došlo k omlazování bytového fondu," vysvětluje Švejda.

V Praze se v posledních letech každoročně postavilo přibližně pět tisíc nových bytů. Celkem se na území české metropole nachází zhruba 600 tisíc bytových jednotek. Za rok se tak díky nové výstavbě obnoví zhruba procento bytového fondu. Rychlost této obnovy kritizují developeři, kteří si stěžují na zdlouhavé procesy výstavby a obtížné získávání stavebních povolení.

"V celé Praze byla za poslední čtvrtletí stavebními úřady vydána povolení pro 28 bytů v bytových domech. I laikovi musí být zřejmé, že to ani zdaleka nemůže být dostatečný počet," říká mluvčí developerské společnosti Central Group Marcela Fialková. Dodává, že vzhledem privatizaci bytového fondu ze strany města a obcí nyní zůstává snižování průměrného stáří nemovitostí především v rukou soukromých investorů.

Také další developerské společnosti vidí stárnutí pražských bytů jako problém. "Bytový fond v hlavním městě neustále stárne a není schopný se přirozeně obnovovat," komentuje současnou situaci ředitel firmy Finep Tomáš Pardubický.

Vzhledem k současné nepříznivé situaci v nové výstavbě vidí Pardubický cestu v rekonstrukci starších budov. Ta podle něj bude v následujících letech mezi developery nabírat na významu a více společností se začne pouštět právě do oprav již stávajících domů. Finep je jednou z firem, která se chce na modernizace zaměřit.

Snižovat průměrný věk pražských bytů se však chystá také pražský magistrát. Ten do budoucna plánuje stavět nové byty ve vlastnictví města. Aktuálně vedení metropole hledá pozemky, na které by tyto byty mohlo umístit.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle Institutu plánování a rozvoje má vedení Prahy také další možnosti, jak bytový fond obnovovat. "Může například přispívat na zásadní rekonstrukce bytových domů, hlavně na sídlištích," uvádí příklad Švejda.

Právě v panelových domech, které se nacházejí především na sídlištích, žije třetina Čechů. Celkem se v nich nachází 1,2 milionu bytů. Na začátku 90. let někteří odborníci varovali, že se první polovina 21. století ponese v duchu hromadného bourání panelových domů, kterým bude končit životnost. To však podle české komory autorizovaných inženýrů již dnes nehrozí. Díky rekonstrukcím se životnost panelových domů může prodloužit o několik desítek let.

Přestože se průměrné stáří bytů v Praze zvyšuje, podle IPR není vysoký věk vždy znakem špatného stavu budovy. Některé nedávno postavené nemovitosti jsou v horším stavu než ty, které v Praze stojí několik desítek let. Takovým příkladem je pětice bytových domů v pražské Libni. Ty byly v ulici Nad Okrouhlíkem dostavěny teprve před třinácti lety, nyní je kvůli špatné statice čeká kompletní rekonstrukce.