Řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí obnovila mezičtvrtletní růst a stoupla o 0,2 procenta po poklesu stejným tempem v předešlém čtvrtletí. V meziročním srovnání ale hrubý domácí produkt (HDP) pokračoval v poklesu tempem 0,9 procenta. Plyne to z pondělních revidovaných údajů řeckého statistického úřadu.

Předběžné údaje odhadovaly, že řecký HDP mezičtvrtletně stoupl o 0,3 procenta. U meziročního údaje úřad původně odhadl pokles 0,7 procenta.

Loni řecká ekonomika klesla o 0,2 procenta a přerušila proces zotavování z krize, který započala v roce 2014. Podle některých názorů hospodářské oživení podkopalo zvolení krajně levicové vlády premiéra Alexise Tsiprase a její protahovaná jednání s mezinárodními věřiteli, jež vrcholila několikatýdenním uzavřením řeckých bank. Atény se nakonec domluvily s věřiteli na třetím záchranném programu. Podle dalších názorů jsou příčinou pomalého růstu škrty související se záchrannými programy.

Řecký premiér Alexis Tsipras, jehož vláda dlouhodobě tvrdí, že na rozdíl od předchozích kabinetů vyjednala nejlepší možné podmínky s věřiteli, v neděli řekl, že Řecko splnilo svou část dohody a nyní je na věřitelích, aby splnili tu svoji.

"Nejenže si nárokujeme, ale požadujeme a očekáváme od dohody, kterou plníme, konkrétní opatření, která učiní (řecký) dluh životaschopným," sdělil v rozhovoru pro server Real News. Podle Tsiprase to znamená, že po roce 2018 je zapotřebí snížit výši očekávaných primárních přebytků - tedy zisků ekonomiky bez započtení pravidelného splácení dluhů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru