Společnosti Berkshire Hathaway legendárního investora Warrena Buffetta hrozí, že přijde o výhodnou investici, která jí v prostředí téměř nulových úrokových sazeb a nízkých výnosů z dluhopisů přináší vysoce nadprůměrné zisky. Důvodem je rostoucí cena akcií chemického konglomerátu Dow Chemical.

Od roku 2009 firmě Berkshire plyne 8,5 procentního dividenda z tří milionů kusů prioritních akcií společnosti Dow. Každý rok si tak Berkshire přijde na 255 milionů dolarů. Akcie obdržela Berkshire výměnou za to, že v době probíhající finanční krize pomohla třemi miliardami dolarů financovat nákup konkurenční chemické firmy Rohm & Haas. Dow stejně jako jiné firmy tehdy měl problém získat financování od bank či na finančních trzích.

Mezi lety 2008 a 2011 takto Berkshire poskytla firmám, ale i finančním institucím, zhruba 25 miliard dolarů, a to výměnou za prioritní akcie. Kromě Dow Chemical se jednalo o Bank of America, General Electric, Goldman Sachs, Swiss Re a Wm. Wrigley Jr. Co. Na financování Dow se před sedmi lety podílel jednou miliardou také kuvajtský státní investiční fond.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru