Letošní úroda hlavních obilovin na Slovensku bude patrně nejvyšší od vzniku státu v roce 1993.

Vyplývá to z nejnovějšího odhadu slovenského statistického úřadu, který výhled sklizně oproti dřívější prognóze zvýšil na 3,2 milionu tun. Dosud statistici očekávali sklizeň 2,97 milionu tun.

Pokud se odhad naplní, znamenalo by to oproti minulému roku vyšší sklizeň o 11,4 procenta. Již v uplynulých dvou letech byla úroda obilovin v zemi pod Tatrami nadprůměrná.

Výměra osetých ploch sledovaných obilovin na Slovensku stoupla ve srovnání s minulým rokem o 1,8 procenta na 570 500 hektarů.

Průměrný hektarový výnos by se měl zvýšit na 5,61 tuny z 5,17 tuny v minulém roce.

Nejčastěji pěstovaným obilím na Slovensku je pšenice. Odhadovaná sklizeň této plodiny se proti loňsku zvýší o 18,3 procenta na 2,46 milionu tun.

Nadprůměrnou úrodu obilí naznačovaly již první výsledky sklizně. Farmáři v červenci ale upozornili, že výkupní ceny obilí klesly a že na skladech jim zůstaly zásoby ještě z loňska.

Výrazně vyšší sklizeň oproti loňsku očekávají slovenští statistici i u dalších plodin, jako například kukuřice, brambor, řepky, slunečnice či sóji, a to zejména s ohledem na vyšší hektarové výnosy. O 11,9 procenta se podle odhadu zvýší také úroda cukrové řepy, naopak mírně by se měla snížit sklizeň hrachu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru