Ostravská pobočka finsko-švédské IT společnosti Tieto pokračuje v rychlém náboru nových zaměstnanců. Jen od ledna jich přibrala 300 a do konce roku má číslo navýšit ještě minimálně o další stovku. Na dnešním setkání s médii to řekl generální ředitel českého Tieta Petr Lukasík.

"Lidi potřebujeme kvůli novým projektům, které se daří získávat finskému vedení naší společnosti. Rosteme a spolu s tím musíme rozšiřovat i náš tým pracovníků," dodal.

Firma shání především odborníky na IT, nejčastěji správce serverů a sítí nebo programátory. Na konci srpna už v ostravské pobočce pracovalo více než 2200 zaměstnanců, další asi stovku lidí má firma v Brně, kde chce tým do budoucna také rozšiřovat.

Celkový počet pracovníků Tieta ale ve skutečnosti roste pomaleji. Už na konci roku 2013 měla například firma v České republice celkem okolo dvou tisíc lidí. Menší část zaměstnanců později propustila, protože se rozhodla upravit zaměření svého ostravského týmu. Další zaměstnanci pak firmě odcházejí ke konkurenci nebo do důchodu.

Nábor dalších minimálně desítek, spíše i stovek zaměstnanců navíc podle Lukasíka bude pokračovat i v příštím roce, kdy Tieto čeká další růst tržeb své ostravské centrály. Ty loni vzrostly o deset procent na 2,2 miliardy korun, letos by měl být nárůst podobný.

Noví zaměstnanci se ale Tietu, i dalším tuzemským IT firmám, shánějí stále hůře. Podle kvalifikovaného odhadu analytika portálu Jobs.cz Tomáše Dombrovského v Česku aktuálně chybí 15 až 20 tisíc počítačových odborníků.

"Počet poptávaných pozic v tomto oboru navíc dlouhodobě roste s tím, jak se důležitost IT zvětšuje," říká Dombrovský. Jitka Součková z konkurenčního Graftonu pak dodává, že meziročně se poptávka po takovýchto zaměstnancích zvedla o 15 procent.

Michal Křemen z personálního oddělení Tieta proto upozorňuje, že jeho ostravská pobočka stále častěji hledá lidi za hranicemi, nejčastěji na Slovensku a v Polsku, odkud dnes pochází okolo dvou set zaměstnanců Tieta, ale i v Rusku nebo Kazachstánu.

Nové zájemce o práci se navíc největší skandinávská IT firma snaží nalákat i na možnost práce z domova. "Mimo kancelář dnes pracuje běžně okolo čtyř set našich pracovníků," dodal Křemen.

Kromě toho chce Tieto dále rozšiřovat spolupráci se základními a středními školami, ve kterých se snaží dětem vysvětlovat, o čem je práce v IT.

"Spousta žáků má náš obor spojený s výukou na škole, takže když se jich zeptáte, co je to IT, řeknou vám, že to je práce v Excelu a PowerPointu, což je moc neláká. Musíme jim vysvětlit, že IT je mnohem více vzrušující," popisuje.

Tieto pochází z Finska a Švédska, kde je také dodnes hlavní část jeho klientely. Celkem ale působí zhruba ve 20 zemích světa. Společnost se zaměřuje na vývoj a správu firemních softwarů. V Česku má pobočku od roku 2004. Kromě ostravského sídla má menší kancelář v Brně. Globálně společnost zaměstnává okolo 14 tisíc lidí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru