Miliony klientů Komerční banky mohou nově platit chytrým mobilem, aniž by k tomu potřebovaly speciální SIM kartu od operátora.

Banka totiž spustila novou aplikaci mobilního bankovnictví, která tuto funkci pro telefony se systémem Android (4.4 a vyšší) a s technologií, jež bezkontaktní platby podporuje (NFC), umožňuje. Aplikace je zdarma ke stažení v obchodu Google Play.

Komerční banka tak následuje konkurenční ČSOB, která platby v mobilu bez spolupráce s mobilním operátorem nabídla svým klientům již na konci června.

"Udělat si platební kartu z telefonu" už dříve umožnila klientům také GE Money Bank (dnes Moneta), ale projekt loni pro malý zájem stopla. Nyní tuto službu nabízí také Fio banka. Klienti těchto bank ale museli nebo musí být zároveň klienty operátora O2, se kterým obě banky na projektu spolupracovaly nebo spolupracují.

Klienti Komerční banky si tedy nově mohou požádat o vydání nové karty v mobilu. Ta není spojena s žádnou fyzickou kartou, kterou už mají v peněžence.

To je rozdíl oproti nabídce ČSOB, která do elektronické peněženky nahrává čísla karet, jež mají lidé v peněženkách. Obě řešení ale banky pokládají za bezpečná, v obou případech je totiž možné aplikace při ztrátě telefonu zablokovat. Navíc je možné u plateb vždy nastavit potvrzení PIN kódem.

V mobilní aplikaci je pak možné u karty nastavovat limity pro útraty, měnit PIN ke kartě nebo nastavit způsob jeho zadávání – klienti si sami mohou zvolit výši platby, od které budou transakce potvrzovat kódem. U bezkontaktních plateb, ze kterých tato technologie vychází, jinak v Česku platí při běžném placení kartou limit 500 korun.

"Jsme přesvědčeni, že bezkontaktní platby mobilním telefonem jsou dalším logickým a evolučním krokem v bezhotovostních platbách, který si čeští klienti rychle oblíbí," uvedl Mojmír Prokop, manažer Distribučních kanálů a Customer Intelligence Komerční banky. Vydání i vedení mobilní karty je podle zástupců KB zatím v akční nabídce na rok zdarma. Jinak karta v mobilu vyjde na 99 korun za rok.

Bezkontaktní platby se v Česku v posledních letech výrazně uchytily a pomáhají bankám a kartovým společnostem k rychlému růstu objemu plateb kartou, ze kterého inkasují tyto společnosti od obchodníků poplatky. Od roku 2010 se objem peněz, které Češi utrácejí kartou, více než zdvojnásobil. V prvním čtvrtletí roku 2010 Češi přes karty utratili necelých 49 miliard korun, letos to ve stejném období bylo už 109 miliard a z toho 60 miliard šlo bezkontaktně.

"Češi jsou v rámci Evropy absolutní jedničkou v bezkontaktním placení a možnost pohodlných plateb mobilem je dalším krokem, jak jim zpříjemnit nakupování," říká Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa pro Českou republiku a Slovensko.

A růst bezkontaktních plateb na českém trhu láká i další velké hráče. Podle informací Lidových novin by měl během první poloviny příštího roku přijít na český trh "mobilního placení" Google a jeho platební systém Android Pay. Na řešení Google přitom spolupracuje s oběma kartovými společnostmi MasterCard i Visa.

"Android Pay přináší zjednodušení a dostupnost mobilních plateb. Česko je díky silnému využívání bezkontaktních plateb a terminálů, ale i významnému podílu telefonů se systémem Android logickou volbou pro spuštění Android Pay," řekl listu Miroslav Lukeš, šéf MasterCard pro Českou republiku.

Placení mobilem bez zapojení operátora už testuje i Česká spořitelna. Mobilů s NFC funkcí je v Česku nyní v oběhu asi 1,5 milionu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru