Výrobci netkaných textilií ze Znojma Pegasu Nonwovens klesly v prvním pololetí meziročně výnosy o 4,5 procenta na 106,7 milionu eur (2,9 miliardy korun). Důvodem je negativní vliv poklesu cen polymerů, tedy základní suroviny. Tento vliv se dařilo kompenzovat nárůstem objemů prodeje, uvedl ve čtvrteční tiskové zprávě mluvčí společnosti Jan Židek.

Ceny polymerů se na výnosech projevují se zpožděním. Od začátku roku jsou již poměrně stabilní a pohybují se na dlouhodobých minimech.

Provozní zisk se podařilo v prvním pololetí zvýšit o osm procent na 14,7 milionu eur (397 mil. korun), čistý zisk se snížil na 7,5 milionu eur (203 mil. korun).

"Výsledky hospodaření považuji za dobré. EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) letos nevykazuje výrazné výkyvy a můžeme ukázat, jak je naše podnikání za standardních okolností stabilní," uvedl ve zprávě generální ředitel František Řezáč. EBIDTA v pololetí narostla o šest procent na 22,8 milionu eur (616 mil. korun).

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Společnost také pokračuje v dlouhodobějších investicích. Jednou z nich je stavba nové linky v závodě ve Znojmě, která se původně plánovala v Egyptě. Díky ní může vzrůst objem výroby. Její spuštění se plánuje ve třetím čtvrtletí příštího roku.

"Finišuje také stavba skladu ve Znojmě a očekáváme, že od začátku října jej budeme moct využívat," uvedl Řezáč. Pegas také založil dceřinou společnost v Jihoafrické republice kvůli koupi pozemku pro vznik nového závodu.

Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku a zaměstnává 570 lidí, v ČR má závod ještě v Bučovicích. Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají nejen pro hygienu, ale i ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Firma je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru