Oblast středoitalské Perugie postihlo ve středu brzy ráno zemětřesení o síle 6,2 stupně, po kterém následovala série dalších otřesů. Podle italských médií zničilo řadu domů a zabilo 159 lidí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na úřad civilní ochrany. Stovky lidí utrpěly zranění. 

Několik postižených měst a obcí ohlásilo, že pod troskami budou zřejmě další lidé, které otřesy překvapily ve spánku. České ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by živel postihl i Čechy.

Starosta městečka Accumoli již dříve oznámil, že mezi mrtvými je dvojice rodičů se dvěma dětmi. "Nyní s příchodem dne vidíme, že situace je mnohem děsivější, než jsme se obávali – zřícené domy, lidé uvěznění pod troskami, žádné známky života," vylíčil televizi RAI starosta Stefano Petrucci. Starosta městečka, kde žije 635 obyvatel, se domnívá, že v žádném z domů se už nedá bydlet. "Budeme potřebovat stany pro všechny obyvatele," uvedl podle listu La Stampa.

"Polovina města je pryč," prohlásil starosta městečka Amatrice Sergio Pirozzi. "Pod troskami jsou lidé, ozývají se jejich hlasy. Došlo k sesuvu půdy a hrozí zhroucení mostu," řekl. Zdůraznil, že je nutné dovézt těžkou techniku k odstranění trosek a vytáhnutí zraněných. "Už jsme vytáhli několik mrtvých těl, ale nevíme, kolik jich zůstává dole. Jsou tam desítky obětí, mnoho pod troskami," dodal Pirozzi.

"Momentálně se stovky záchranářů snaží zachránit ty, kteří jsou stále živí pod sutinami," vylíčil BBC fotograf Emiliano Grillotti. "Amatrice je zcela v troskách. Jedna z nejkrásnějších vesnic v celé Itálii už neexistuje. Ze všeho je suť, jen suť."

"Bylo to hrozně silné. Viděla jsem, jak s námi postel sama od sebe cestovala po pokoji," řekla Reuters Lina Mercantiniová z obce Ceselli.

"Stěny skřípaly a všechny knihy popadaly z polic, bylo to strašné," svěřovala se se svými zážitky Olga Urbaniová z nedalekého města Scheggino.

Odpoledne zasáhly postižené oblasti následné otřesy o síle 4,9 stupně. Mezi obyvatelstvem vyvolaly paniku a pobořily mnoho starších domů, v jejichž sutinách se pátrá po případných dalších obětech.

Češi mezi oběťmi podle ministerstva zahraničí zatím nejsou. "Zatím se nikdo aktivně neozval, že by mu chyběl nějaký přítel nebo příbuzný," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. "Náš úřad v Římě bude kontaktovat národní civilní úřad, který by měl mít první souhrnné informace," doplnila. Poukázala na to, že otřesy postihly málo obydlenou horskou oblast, takže obětí zřejmě nebude tolik jako v roce 2009, kdy zemětřesení ve středoitalském regionu Aquila zabilo stovky lidí. Ministerstvo zřídilo na telefonním čísle +39 335 310 450 nouzovou linku.

Zemětřesení udeřilo v noci, bylo cítit i v Římě

Zemětřesení udeřilo v 3:36 SELČ. Ohnisko záchvěvů bylo lokalizováno u Rieti v hloubce jen deseti kilometrů, 70 kilometrů jihovýchodně od města Perugia a 150 kilometrů od Říma. Nejblíže otřesům bylo deset kilometrů vzdálené město Norcia, upřesnil ústav USGS. Ten v první chvíli hovořil o síle otřesů 6,4 stupně.

Podle italské veřejnoprávní rozhlasové stanice RAI mnoho lidí krátce po zemětřesení vyběhlo do ulic. Otřesy byly cítit ve velké části Itálie, a to i v Římě, který leží 150 kilometrů od epicentra. 

Po hlavních otřesech zaznamenali seizmologové v dalších třech hodinách ještě 17 následných otřesů, ten nejsilnější měl sílu 5,5 stupně.

Silné zemětřesení vzniklo podle amerického geologického ústavu USGS následkem zlomu v litosférické desce, kdy jedna z ker vůči druhé klesne. V nynějším případě se Tyrhénská pánev, kterou ohraničují oblasti mezi Sicílií a Sardinií, rozpínala, čímž tlačila euroasijskou desku na africkou rychleji, než byly tyto desky schopny ustupovat. V místě zemětřesení se euroasijská deska pohybuje severovýchodně o 24 milimetrů ročně.

Předchozí silné zemětřesení o síle 6,3 stupně v roce 2009 ve střední Itálii zabilo více než 300 osob.