Exportní zakázky britského zpracovatelského sektoru se v srpnu vyšplhaly na dvouleté maximum. Přispěl k tomu výrazný pokles kurzu libry, který byl důsledkem obav z odchodu Británie z Evropské unie. Oslabení libry ale také zvyšuje tlak na růst cen, vyplývá z výsledků průzkumu Konfederace britského průmyslu (CBI).

Index, který sleduje celkové zakázky britských továren, za srpen klesl na minus pět bodů z červencových minus čtyř bodů. Index exportních zakázek ale vzrostl a dostal se na minus šest bodů z minus 22 bodů v červenci. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od srpna 2014.

Libra prudce oslabila, když se Britové v červnovém referendu překvapivě vyslovili pro odchod země z EU. "Je dobré vidět známky toho, že pokles kurzu libry pomáhá podpořit exportní zakázky," uvedla šéfka odboru CBI pro hospodářskou analýzu a průzkum Anna Leachová. "Slabší libra je však dvousečná zbraň. Prospívá exportérům, ale zároveň tlačí vzhůru náklady a ceny," dodala.

Index cen, které si výrobci hodlají účtovat během příštích tří měsíců, se za srpen podle průzkum CBI zvýšil na osm z červencových pěti bodů. Vyšplhal se tak nejvýše od loňského února.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru