Exportní zakázky britského zpracovatelského sektoru se v srpnu vyšplhaly na dvouleté maximum. Přispěl k tomu výrazný pokles kurzu libry, který byl důsledkem obav z odchodu Británie z Evropské unie. Oslabení libry ale také zvyšuje tlak na růst cen, vyplývá z výsledků průzkumu Konfederace britského průmyslu (CBI).

Index, který sleduje celkové zakázky britských továren, za srpen klesl na minus pět bodů z červencových minus čtyř bodů. Index exportních zakázek ale vzrostl a dostal se na minus šest bodů z minus 22 bodů v červenci. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od srpna 2014.

Libra prudce oslabila, když se Britové v červnovém referendu překvapivě vyslovili pro odchod země z EU. "Je dobré vidět známky toho, že pokles kurzu libry pomáhá podpořit exportní zakázky," uvedla šéfka odboru CBI pro hospodářskou analýzu a průzkum Anna Leachová. "Slabší libra je však dvousečná zbraň. Prospívá exportérům, ale zároveň tlačí vzhůru náklady a ceny," dodala.

Index cen, které si výrobci hodlají účtovat během příštích tří měsíců, se za srpen podle průzkum CBI zvýšil na osm z červencových pěti bodů. Vyšplhal se tak nejvýše od loňského února.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru