Další firma z vítkovického holdingu Jana Světlíka na sebe podala návrh na insolvenci. Společnost Vítkovice Envi, která vyrábí nádrže a zaměstnává 100 lidí, zároveň žádá povolení reorganizace. Má celkové dluhy kolem 155 milionů. Jde o stoprocentní dceřinou společnost firmy Vítkovice Power Engineering, která o vyhlášení insolvence a reorganizaci požádala už před časem a soud o případném úpadku rozhodne tento týden. Uvedla mluvčí společnosti Vítkovice Holding Eva Kijonková.

Podle moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) nebudou mít problémy přímý dopad na zaměstnanost."Samozřejmě to vypovídá o nedobré finanční kondici některých dcer společnosti Vítkovice Machinery Group v rámci celého holdingu. Já jsem přesvědčen, že to není nic, co by bylo v tom byznysovém světě neobvyklé. Ba naopak, jsem ve spojení s představiteli akciové společnosti Vítkovice Machinery Group s tím, že ten proces je řízený a je zvládnutelný v případě reorganizace," říká.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení spojený s návrhem na reorganizaci v pondělí podalo ke Krajskému soudu Ostrava představenstvo Vítkovice Envi. Firma se zabývá zejména výrobou nádrží pro bioplynové stanice, čistírny odpadních vod a skladování. Má zhruba 130 věřitelů. Z celkových dluhů 155 milionů korun firma označila 153 milionů za nezajištěné pohledávky.

Důvody podání návrhu Kijonková vysvětlila hlavně nerealizovanými zakázkami v Polsku a Srbsku. "K úpadkové situaci také vydatně přispěla obecně zhoršená situace na arabském trhu, kam Vítkovice Envi rovněž směrovaly své aktivity. Dalším důvodem platební neschopnosti je to, že se jí nepodařilo s bankovním sektorem vyjednat provozní úvěry a dořešit bankovní garance," řekla Kijonková. Dodala, že firma už svým věřitelům předložila reorganizační plán. Polovina z nich s ním souhlasila.

Celkem už jsou ale v insolvenčním řízení tři společnosti z Vítkovice Holding. O vyhlášení insolvence v případě firmy Vítkovice Gearwork požádala brněnská společnost Wetag. Ten samý krok udělala také u firem Vítkovice Mechanika a Vítkovice Power Engineering. V případě Mechaniky soud návrh zamítl. V druhém případě se k němu později připojil samotný dlužník a o úpadku Vítkovice Power Engineering ostravský soud rozhodne do konce týdne. 

Vítkovice Power Engineering má věřitelský výbor

Celkové závazky společnosti Vítkovice Power Engineering, která míří do úpadku, přesahují 2,3 miliardy korun. Tato částka zahrnuje dluhy po splatnosti i před splatností. Po lhůtě splatnosti jsou podle informací faktury v souhrnné hodnotě okolo 500 milionů korun. Firma zaměstnává 1200 lidí. Ostravský soud insolvenční řízení na základě návrhu firmy Wetag zahájil koncem dubna. Ostravská společnost návrh označovala za neoprávněný a šikanózní. Odmítala připustit, že je na pokraji krachu. V posledních dnech stanovisko změnila. Podle mluvčí vítkovického holdingu Evy Kijonkové i na základě vyhlášeného insolvenčního řízení.

V  řízení s Vítkovice Power Engineering v úterý Krajský soud v Ostravě rozhodl o ustavení prozatímního věřitelského výboru. Bude šestičlenný a jeho členy jsou například banky. Vyplývá to z usnesení zveřejněného v insolvenčním rejstříku. Celkové závazky společnosti Vítkovice Power Engineering, která míří do úpadku, přesahují 2,3 miliardy korun. Tato částka zahrnuje dluhy po splatnosti i před splatností.

Členy prozatímního věřitelského výboru jsou: Komerční banka, Česká spořitelna, HSBC Bank se sídlem ve Velké Británii, dodavatel staveb a technologických celků - akciová společnost KLEMENT, obchodně inženýrská společnost ZVVZ-Enven Engineering, a.s. a ALMiG KOMPRESORY s.r.o., která podniká v oboru stlačeného vzduchu.

"Kritériem pro počet členů prozatímního věřitelského výboru je zatímní počet přihlášených věřitelů, kdy k datu vydání tohoto usnesení je přihlášeno 66 věřitelů z dlužníkem očekávaného počtu zhruba 720 věřitelů, proto soud zvolil prozatímní věřitelský výbor šestičlenný," uvedl soud v rozhodnutí. Při volbě členů prozatímního věřitelského výboru soud přihlédl mimo jiné k výši přihlášených pohledávek.

Skupina Vítkovice Machinery Group má celkem 34 firem. Vítkovice Power Engineering patří k hlavním součástem skupiny Vítkovice Holding a zaměstnává 1138 lidí. Čistý obrat za účetní období roku 2015 firma vykázala okolo 3,2 miliardy korun. Celá skupina loni měla obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Hlavním vlastníkem skupiny je Jan Světlík. Podniky ze skupiny zaměstnávají osm tisíc lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru