Americké úřady povolily převzetí švýcarské firmy Syngenta čínskou společností ChemChina. Nákup výrobce pesticidů a dalších chemických produktů pro zemědělství za 43 miliard dolarů (přes bilion korun) je dosud největší čínskou akvizicí v zahraniční.

Kladným rozhodnutím Komise pro zahraniční investice v USA tak byla odstraněna největší překážka na cestě k dovršení akvizice, na které se firmy dohodly letos v únoru. Zároveň však spustila vlnu nevole ze strany významných politických představitelů.

Dohoda je od začátku předmětem nedůvěry a kritiky některých amerických senátorů a úřadů. Ti apelují na komisi, která má pravomoc blokovat dohody, o přezkoumání, zda tato koupě nemůže nějakým způsobem ohrozit státní bezpečnost. Obávají se především zhoršení potravinové situace a dopadů na zemědělský sektor.

Podle serveru Financial Times americký republikán Chuck Grassley upozorňuje, že nákup ChemChiny by mohl poskytnout Pekingu vlastnictví klíčové části americké zemědělské infrastruktury. "Jídlo a zemědělství jsou součástí rozhodující národní infrastruktury. Spojení těchto dvou společností tak vyvolává otázky ohledně dopadu na státní bezpečnost," uvedl Grassley pro rozhlasové vysílání v Iowě.

Návrh společnosti ChemChina na akvizici světového výrobce pesticidů je završením zahraničních nákupů, které Čína uskutečnila v uplynulých letech. Za poslední rok čínské společnosti investovaly rekordních 159,2 miliardy dolarů (zhruba 3,8 bilionu korun). To překonalo rekord z roku 2015, kdy Čína do zahraničních obchodů vložila 105,7 miliardy dolarů (2,5 bilionu korun), a je to více než trojnásobek toho, co investovala před dvěma lety. Čínská vláda podpořila zahraniční akvizice, aby pomohla na domácím trhu zvýšit produktivitu v zemědělství a snížit závislost na dovozu potravin.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Převzetí Syngenty ChemChinou je také dalším krokem při koncentraci chemického sektoru. Už loni v prosinci oznámily spojení americké podniky DuPont a Dow Chemical. Zájem o koupi Syngenty měl loni na jaře americký gigant Monsanto, Syngenta ale dala přednost konkurentovi.

Syngenta se řadí k největším světovým výrobcům chemických látek, jež se používají v zemědělství. Působí ve zhruba 90 zemích světa, kde má přes 28 tisíc zaměstnanců. V České republice zahájila činnost v lednu 2001 a považuje se zde za jedničku v oblasti ochrany zemědělských plodin. Po uzavření dohody s ChemChinou vzrostly akcie Syngenty na burze v Curychu téměř o 12 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru