Světové ceny ropy pokračují v růstu a severomořská ropa Brent se poprvé po šesti týdnech vyhoupla nad 50 dolarů za barel. Ropný trh se chystá na jednání předních světových producentů o možném zmrazení těžby.

Brent kolem půl páté tamního času připisoval 0,9 procenta na 50,30 dolaru za barel a je na maximu od čtvrtého července. Americká lehká ropa WTI v posílila o 1,9 procenta na 47,70 dolaru.

Ceny ropy počátkem srpna klesly ke 40 dolarům za barel, od minulého týdne ale výrazně rostou a Brent za týden získal asi 20 procent. Trh oživuje od chvíle, kdy saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih řekl, že členové ropného kartelu OPEC budou v rámci zářijového neoficiálního zasedání jednat s nečlenskými zeměmi o krocích na podporu cen.

Analytici ale vůči dohodě o zmrazení produkce zůstávají vesměs skeptičtí. Saúdská Arábie naznačila, že tento měsíc možná zvýší těžbu na nový rekord. Omezení těžby by navíc přišlo v době, kdy končí sezonně zvýšená poptávka na severní polokouli.

"Nejnovější zprávy ze Saúdské Arábie ceny nijak nepodporují," řekl agentuře Reuters analytik německé Commerzbank Carsten Fritsch. "Je celkem možné, že ceny budou testovat minima z počátku srpna," dodal.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent říjen 50,30 49,85
New York - Nymex WTI září 47,70 46,79

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru