Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila odhad růstu čínské ekonomiky na letošní i příští rok. Reagovala tak na rozsáhlá rozpočtová a měnová opatření, která Čína zavádí na podporu hospodářské expanze. Moody's nyní předpokládá, že ekonomika letos vzroste o 6,6 procenta, zatímco dosud počítala s růstem 6,3 procenta. Odhad růstu na příští rok zvýšila na 6,3 procenta z dosud předpokládaných 6,1 procenta.

"Zpomalování čínské ekonomiky bude pravděpodobně postupné," uvedl jeden z analytiků Moody's, jehož citovala finanční televize CNBC. "Proto neočekáváme, že bude Čína představovat výraznou brzdu ve vyhlídkách růstu světové ekonomiky na zbytek roku 2016 a na rok 2017," dodal.

Loni čínská ekonomika vykázala růst o 6,9 procenta, což znamenalo nejslabší celoroční růst za čtvrt století. V letošním druhém čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně zvýšil o 6,7 procenta, stejným tempem jako v prvním kvartálu.

Moody's rovněž zlepšila odhad hospodářského růstu v Japonsku. Tamní ekonomika by podle nových prognóz měla v letošním roce stoupnout o 0,7 procenta a napřesrok o 0,9 procenta. Doposud agentura odhadovala růst na letošní i příští rok na 0,4 procenta.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Odhad letošního hospodářského růstu ve Spojených státech Moody's naopak snížila na 1,7 procenta z dříve předpokládaných dvou procent. Napřesrok ale dál počítá s růstem o 2,3 procenta.

Agentura také upozornila, že již dříve přehodnotila odhady hospodářského růstu v Británii a v eurozóně na základě červnového referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Britská ekonomika by podle Moody's měla letos vykázat růst o 1,5 procenta a napřesrok o 1,2 procenta. V celé eurozóně očekává agentura v letošním roce vzestup HDP o 1,5 procenta, v příštím roce pak o 1,3 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru