Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlilo na 0,2 procenta z červnových 0,1 procenta. Ve své konečné zprávě to ve čtvrtek oznámil statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak svůj rychlý odhad z konce minulého měsíce. V meziměsíčním srovnání ale spotřebitelské ceny v eurozóně o 0,6 procenta klesly.

Růst cen nadále výrazně zaostává za cílem Evropské centrální banky (ECB), podle kterého by se měla meziroční míra inflace pohybovat těsně pod dvěma procenty.

Inflaci brzdí především ceny energií, které se meziročně propadly o 6,7 procenta. Ceny potravin, alkoholu a tabáku o 1,4 procenta vzrostly, ceny služeb se zvýšily o 1,2 procenta.

V celé Evropské unii meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil také na 0,2 procenta z červnových 0,1 procenta. V České republice spotřebitelské ceny stouply o 0,5 procenta.

ECB v posledních letech důrazně uvolňuje měnovou politiku, aby podpořila hospodářský růst a inflaci. Mimo jiné zavedla také záporné depozitní sazby a spustila nákupy vládních dluhopisů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru