Pátá největší banka v Česku Raiffeisenbank v prvním pololetí zvýšila zisk meziročně o čtyři procenta na 1,39 miliardy korun. K růstu zisku přispěly především jednorázové příjmy z prodeje podílu v karetní asociaci Visa Europe a z prodeje činností souvisejících s přijímáním platebních karet. Díky tomu se provozní výnosy banky zvýšily o téměř 17 procent.

"Unikátní byl především červen, kdy se nám podařilo překonat veškeré dosavadní rekordy v retailovém úvěrování. Podílely se na tom všechny tři nosné úvěrové produkty, tedy spotřebitelské úvěry, hypotéky i úvěry pro mikro segment," řekl ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Čisté úrokové výnosy Raiffeisenbank v prvních šestí měsících roku vzrostly ve srovnání se stejným obdobím loni o 0,9 procenta na 3,1 miliardy korun. Na poplatcích naopak banka vydělala o pět procent méně než loni (880 milionů korun).

Celková aktiva banky meziročně vzrostla o více než čtvrtinu na 284 miliard korun. Podílel se na tom jednak růst objemu úvěrů poskytnutých klientům o 12 procent na 203 miliard korun, ale také koupě retailového portfolia české Citibank, která byla formálně dokončena 1. března. Kvůli integraci portfolia získaného od Citibank vzrostly Raiffeisenbank také provozní náklady. K jejich meziročnímu zvýšení o více než pětinu přispěl podle banky také povinný příspěvek banky do nového Fondu pro řešení krize a nová podoba Fondu pojištění vkladů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Raiffeisenbank zveřejnila svoje pololetní výsledky jako poslední z šesti největších českých bank. Kromě Moneta Money Bank, která letos v květnu vstoupila na pražskou burzu, se všem bankám podařilo meziročně navýšit pololetní čistý zisk. Výraznou roli v tom hrál jednorázový příjem z prodeje podílu v karetní asociaci Vise Europe.

Raiffeisenbank v Česku působí od roku 1993. Jejím většinovým vlastníkem je rakouská skupina Raiffeisen Bank International. Té se v prvním pololetí meziročně snížil zisk o 24 procent na 210 milionů eur. V samotném druhém čtvrtletí se její zisk proti prvním třem měsícům roku snížil o 16 procent na 96 milionů eur, a zaostal tak za očekáváním analytiků. Ti jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 141 milionů eur.

Důvodem je především meziroční pokles příjmů z úroků o 14 procent. „Kvůli prostředí nízkých úrokových sazeb a snížení objemu úvěrů zůstávají naše příjmy pod zvýšeným tlakem," řekl k pololetním výsledkům šéf Raiffeisen Bank International Karl Sevelda.

 

 

Čistý zisk v 1. pololetí 2016 (mld. Kč)

Změna ve srovnání s 1. pololetím roku 2015

ČSOB

8,3

+18 %

Česká spořitelna

8,2

+12,5 %

Komerční banka

6,7

+0,8 %

UniCredit Bank

3,5

+11,9 %

Moneta Money Bank

2,3

-3,9 %

Raiffeisenbank

1,39

+4 %

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru