Apple plánuje posílit své vztahy v Číně další investicí. Do konce roku zde chce vybudovat první výzkumné a rozvojové centrum. 

Generální ředitel Applu Tim Cook absolvoval svoji oficiálně druhou návštěvu v Číně za uplynulé čtyři měsíce, kde se potkal s představiteli vlády k prodiskutování svých budoucích investic. Po dohodě s čínským vicepremiérem Zhangem Gaolim se zavázal k otevření prvního výzkumného a rozvojového centra v Číně. 

Ačkoliv zatím není jasné, jak velké nebo jak drahé centrum bude, plán by se měl uskutečnit do konce roku 2016. Apple vybudoval již mnoho R&D center po celém světě včetně například Švédska, Izraele nebo Japonska a dále usiluje o rozšíření této sítě po celém světě. Druhým důvodem, který inicioval již druhou investici v Číně tento rok, je snaha upevnit svoji pozici na čínském trhu, kde se nejhodnotnější firma světa momentálně potýká s problémy. 

Čínský trh je po tom americkém nejvýznamnějším na světě a pro Apple je velmi důležitý. V uplynulém čtvrtletí tohoto roku firma produkující smartphony zaregistrovala velký propad a snížení poptávky po telefonech. Meziročně tu firmě klesly celkové tržby o více než 33 procent. Podle statistik, které minulý měsíc zveřejnil Counterpoint Research, se Apple propadl na čínském mobilním trhu na páté místo. Na žebříčku ho předehnaly lokální značky Huawei, Oppo a Xiaomi, které drží 53procentní podíl na trhu.

První spolupráce Applu v Číně proběhla letos v květnu, kdy společnost oznámila, že investuje miliardu dolarů do čínského provozovatele aplikace pro alternativní taxislužbu Didi Chuxing. Tento čin Cook vyhodnotil jako strategický krok a příležitost naučit se více o určitých segmentech čínského trhu. 

Čínský trh je pro Apple sice zásadní a je hlavním zdrojem růstu firmy za uplynulých pár let, poslední dobou se zde však potýká s různými problémy. Na jaře čínské úřady zastavily fungování doplňkových služeb Applu iTunes Books pro čtení knih a servisu iMovie pro nákup filmů. Stalo se tak poté, co v zemi začala platit přísnější pravidla pro zveřejňování obsahu na internetu. Apple rovněž prohrál spor s čínským výrobcem koženého zboží, který označuje svá zavazadla nápisem Iphone. 

Mezi další technické firmy, které se v minulosti zavázaly k investicím v Číně, když řešily těžkosti ve své zemi, patří například Microsoft a Qualcomm.