Kajakář Josef Dostál získal stříbrnou medaili na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Na kilometrové trati jej porazil jen Španěl Marcus Walz. Třiadvacetiletý Dostál se postaral o sedmou českou medaili v Riu. K jedné zlaté a pěti bronzovým přidal první stříbro.

Další z českých medailových aspirantů Martin Fuksa se mezi kanoisty na stupně vítězů neprosadil a dojel šestý.

Třiadvacetiletý Dostál, který bude v Riu ještě obhajovat bronz z Londýna na čtyřkajaku, se v roce 2014 stal na kilometrové trati mistrem světa a loni získal na světovém šampionátu v Miláně stříbro.

"Posledních tři sta metrů do cíle jsem si říkal, že teď je přesně ta chvíle, kvůli které jsem tady, kvůli které jsem měl pár nechutných tréninků, při kterých jsem se i pozvracel. To pomohlo k medaili," uvedl Dostál.

V úterním finále se po startu držel na pátém místě, v polovině trati se ale posunul na třetí místo a následně na druhé. V závěru se mu sice podařilo předjet v té době vedoucího Murrayho Stewarta, ale z vítězství se radoval skvěle finišující Walz.

Jako medailista z loňského MS se v olympijském finále představil i Fuksa, který ale na stupně vítězů vystoupit nedokázal. Zlatou medaili z Londýna obhájil favorizovaný Němec Sebastian Brendel.

Při svém premiérovém startu na olympiádě Fuksa od začátku zaostával za soupeři a většinu závodu jel sedmý. V závěru se posunul na šesté místo. Na vítězného Brendela ztratil přes šest sekund.

"Bylo to strašně těžký. Mrzí mě dojem z té jízdy. Nebylo to super jako v semifinále, to bylo lepší," uvedl Fuksa. "Hned na začátku tam byly nějaký nesmyslný vlny, což mi vzalo hodně sil. Neměl jsem svoji pohodu, abych jel nějak s nima," řekl.

Pokukoval po medaili, protože cítil, že na ni má. "Samozřejmě, každý sportovec chce na olympiádě medaili. Měl jsem na to, ale nevyšlo to. Beru to pozitivně," doplnil Fuksa.

V Riu bude mít ještě šanci získat medaili na sprinterské dvoustovce. Rozjížďky jsou na programu ve středu a finále ve čtvrtek.

Za Brendelem, pětinásobným světovým šampionem na tratích 1000 a 5000 metrů, skončil na druhém místě domácí Isaquias Queiroz. Bronz získal Moldavan Serghei Tarnovschi.

Mezi ženami se dnes ze zisku zlaté medaile na trati 200 metrů radovala Lisa Carringtonová z Nového Zélandu, který tak navázala na triumf z her v Londýně. Sedmadvacetiletá kajakářka má na této trati ve sbírce i čtyři tituly z mistrovství světa a v Riu bude usilovat o úspěch i na pětistovce, na které loni ovládla MS také.

Závod deblkajakářek na 500 metrů ovládly Maďarky Gabriella Szabóová a Danuta Kozáková, které porazily jen o 0,051 sekundy německé duo Franziska Weberová, Tina Dietzeová.