Světová obchodní organizace (WTO) v pátek do velké míry podpořila Evropskou unii v obchodním sporu s Ruskem o systém cel. Moskva podle ní uvalila nadměrně vysoká cla na dovoz některých zemědělských a zpracovatelských výrobků z EU. Jde o první verdikt WTO týkající se Ruska od chvíle, kdy se tato země stala v roce 2012 členem této organizace, napsala agentura Reuters. Proti rozhodnutí je možné se do 60 dní odvolat. Rusko uvedlo, že většinu inkriminovaných cel již snížilo a u zbývajících tak učiní brzy.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Spor mezi EU a Ruskem o ruský systém cel se táhne od roku 2014. Brusel se tehdy obrátil na WTO s tvrzením, že Rusko vybírá nedovoleně vysoká cla u některých typů zboží, například u papíru, lepenky, palmového oleje či ledniček. EU tvrdí, že vyšší ruská cla mají jasně negativní vliv na vývoz zboží v hodnotě zhruba 600 milionů eur (16,2 miliardy korun) za rok.

Následné rozhovory mezi Bruselem a Moskvou řešení nepřinesly. O věci tudíž musel rozhodovat příslušný orgán WTO, což je v podstatě tribunál složený z několika, obvykle tří nebo pěti, odborníků.

Ve sporu o ruská cla se tento orgán vyjádřil ve prospěch EU v 11 ze 12 sporných opatření. Konstatoval přitom, že ruský celní režim na dané zboží není v souladu se závazkem Ruska nezavádět cla vyšší než ta, ke kterým se země v rámci WTO zavázala.

Rusko uvedlo, že většinu cel, která jsou jádrem sporu, časem již snížilo. U zbylých celních poplatků, které se vztahují na papír a ledničky, tak učiní brzy. "Rusko nikdy nepopíralo, že dovozní cla na některé zboží se z technických důvodů lišila od těch, která byla stanovena v celních závazcích," uvedlo podle Reuters ruské ministerstvo hospodářství.

Evropská komise poté uvedla, že rozhodnutí WTO poukazuje na neschopnost Ruska dostát svým obchodním závazkům.

"Navzdory tomu, že Rusko je od srpna 2012 členem WTO, nesplnilo zatím některé závazky, které před svým přijetím učinilo," uvedla podle agentury Reuters komise. "Jejich součástí je jedno z nejzákladnějších pravidel WTO, podle kterého členové nesmějí uplatňovat celní poplatky" překračující úroveň, k níž se zavázali.

Rusko se stalo členem WTO v srpnu 2012. O členství usilovalo zhruba 19 let a bylo největší ekonomikou a jediným členem skupiny G20, který do té doby stál mimo tuto organizaci.

Unijní činitelé tvrdí, že celní spor při WTO nemá žádnou souvislost s napětím mezi Moskvou a Západem kvůli ruské politice vůči Ukrajině.

Brusel kromě této věci zahájil při WTO smírčí jednání o několika dalších obchodních překážkách, které podle něj zavedlo Rusko. Patří mezi ně na příklad poplatek za recyklaci automobilů nebo zákaz dovozu vepřového. Tyto záležitosti zatím vyřešeny nebyly.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru