Růst maloobchodních tržeb ve Spojených státech se v červenci překvapivě zastavil. Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že tržby zůstaly meziměsíčně beze změny, ačkoliv analytici počítali s jejich nárůstem o 0,4 procenta.

Údaje signalizují zpomalení spotřebitelských výdajů, které byly ve druhém čtvrtletí hlavním motorem hospodářského růstu. Páteční zpráva by tak mohla podkopat vyhlídky na zrychlení růstu americké ekonomiky ve třetím kvartálu.

V červnu se maloobchodní tržby zvýšily o 0,8 procenta, a třetí měsíc za sebou tak vykázaly solidní růst. V červenci však Američané omezili výdaje na oblečení, sportovní potřeby či elektroniku.

Poklesu celkových maloobchodních tržeb v červenci zabránily vyšší výdaje na automobily a nábytek a růst maloobchodního prodeje. Spotřebitelské výdaje i nadále podporuje příznivý vývoj trhu práce. Ekonomika Spojených států v červenci vytvořila asi 255 000 nových pracovních míst, mnohem víc, než se očekávalo.

Růst americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil na 1,2 procenta z 0,8 procenta v předešlém kvartálu. K rychlejšímu růstu hrubého domácího produktu (HDP) přispěly prakticky jen výdaje spotřebitelů, které v USA tvoří více než dvě třetiny celkové ekonomické aktivity.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru