Air Bank vykázala v prvním pololetí čistý zisk 40 milionů korun, což je meziroční pokles o 89 procent. Do poklesu se promítl především vliv dočasného tržního přecenění investic. Zatímco loni bance pomohlo k nečekaně vyššímu zisku, letos naopak kvůli nejistotě na evropských trzích způsobilo jeho pokles, sdělila banka. Celkový počet klientů Air Bank se ke konci června meziročně zvýšil o 30 procent na 475 tisíc.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Objem vkladů na běžných a spořicích účtech klientů Air Bank meziročně vzrostl o 21 procent na 74,2 miliardy korun. Celkový objem úvěrů v portfoliu banky se zvýšil o 12 procent na 28,6 miliardy korun. Nejrychleji opět rostly spotřebitelské úvěry a nově i hypotéky, které loni Air Bank začala refinancovat. Bilanční suma banky vzrostla meziročně o pětinu na 81,6 miliardy korun. Vlastní kapitál banky se zvýšil o tři procenta na pět miliard korun.

Čtveřice největších tuzemských bank v letošním prvním pololetí vydělala 26,7 miliardy korun, což je o 2,6 miliardy více než před rokem. K růstu jejich ziskovosti přispěly zejména jednorázové výnosy z prodeje podílu v karetní asociaci Visa Europe a nárůst poskytnutých úvěrů.

Nové menší banky začaly na tuzemském trhu poskytovat služby v průběhu roku 2011. Vedle Air Bank, která vstoupila na český bankovní trh v listopadu 2011, to jsou internetová Zuno Bank, která zahájila činnost v červenci 2011, a Equa Bank, jež vznikla v červnu 2011 z Banco Popolare. Lákají klienty především na vedení účtu zdarma, transparentnost a výhodné úročení spořicích účtů.

Air Bank získala bankovní licenci České národní banky na konci května 2011. PPF Group N.V., do které banka patří, je jednou z největších investičních a finančních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním akcionářem PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru