Průmyslová výroba v eurozóně se v červnu zvýšila o 0,6 procenta, zatímco v květnu o 1,2 procenta klesla. Oznámil to v pátek statistický úřad Eurostat. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali růst výroby o 0,5 procenta.

Za růstem průmyslové produkce stála zejména vyšší výroba kapitálového zboží a zboží dlouhodobé spotřeby. Pokles produkce energie zpomalil na 0,6 procenta z květnových 2,6 procenta.

V celé Evropské unii se průmyslová výroba v červnu zvýšila o 0,5 procenta, zatímco v květnu o 1,1 procenta klesla. Nejvýraznější nárůst v rámci EU zaznamenalo Irsko, kde produkce vzrostla o 7,1 procenta.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nejhůře si naopak vedlo Estonsko, které vykázalo pokles výroby o 3,1 procenta. V České republice průmyslová výroba v červnu vykázala růst o 2,5 procenta, zatímco v květnu se o 0,3 procenta snížila, uvedl Eurostat.

Statistický úřad v pátek také potvrdil, že hrubý domácí produkt eurozóny (HDP) ve druhém
čtvrtletí stoupl o 0,3 procenta proti předchozím třem měsícům.

Tempo hospodářského růstu tak zpomalilo na polovinu z 0,6 procenta v prvním kvartálu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru