Poptávka po ropě se bude příští rok zvyšovat pomaleji, než se předpokládalo. Ve své měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ze zemí mimo kartel OPEC se na trh bude dostávat více ropy, avšak vztah mezi nabídkou a poptávkou se začne zvolna vyrovnávat, uvedla agentura, která funguje jako poradce v otázkách energetiky pro země OECD včetně České republiky.

Na příští rok IEA předpovídá růst poptávky po ropě o 1,2 milionu barelů denně, zatímco dosud předpovídala růst o 1,3 milionu barelů. Výhled na tento rok počítá s růstem o 1,4 milionu barelů denně.

Agentura uvedla, že zásoby ropy v zemích OECD v červnu vzrostly o 5,7 milionu barelů a vystoupily na nový rekord 3,093 miliardy barelů. Ve druhé polovině roku IEA čeká jejich výrazné čerpání, což bude znamenat, že na trhu prakticky nebude žádný výrazný převis nabídky. Čerpání zásob rovněž podpoří poptávku rafinerií, což vztah mezi nabídkou a poptávkou zlepší ještě víc.

Převis nabídky na trhu trvá od roku 2014. Ceny ropy kvůli tomu klesly ze zhruba 115 dolarů z předloňského června až k hranici 27 dolarů na barel v lednu tohoto roku. Později se sice vrátily nad 50 dolarů, pak ale znovu klesly ke 40 dolarům. Cena severomořské ropy Brent se nyní obchoduje zhruba za 44 dolarů za barel.

Za nadměrnou nabídkou suroviny stojí růst těžby jak v členských, tak i v nečlenských státech OPEC.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru