Tržby americké mediální společnosti The Walt Disney Company ve druhém čtvrtletí vzrostly o devět procent na na 14,28 miliardy dolarů (bezmála 350 miliard korun), loni ve stejném období firma utržila "jen" lehce přes 13 miliard dolarů. Čistý zisk meziročně vzrostl o pět procent na 2,6 miliardy dolarů.

Firma zároveň oznámila, že získala třetinový podíl ve společnosti pro technologické a streamovací služby BAMTech, kterou vytvořil Major League Baseball. Za firmu zaplatí jednu miliardu dolarů, přimemž jednu polovinu zaplatí teď a druhou v lednu příštího roku. Do budoucna se Disneymu otevírá možnost koupit ve firmě i většinový podíl, píše v tiskové zprávě sportovní kanál ESPN, který do "Disneyho impéria" patří. Služby BAMTechu mají ESPN pomoci dostat se zpět na nohy.

Právě stanice ESPN byla v minulosti důvodem nervozity investorů. Na vrcholu byla v roce 2011, kdy měla přes sto milionů předplatitelů. Od té doby jich ale ztratila již zhruba desetinu. Za úbytkem stojí rostoucí obliba sledování sportu na internetu, ale i vznik rychle se rozvíjejícího konkurenčního kanálu Fox Sports 1 v roce 2013. Jak napsal server Business Insider letos v květnu, dá se očekávat, že počet předplatitelů ESPN bude klesat i nadále. Šéf Disney už v březnu uvedl, že prodej sportovního kanálu zvažují.

Na hospodářských výsledcích mediálního giganta se mohlo podepsat i rozšíření viru zika na americké území a s ním spojená varování před nákazou, které odradily návštěvníky floridského Disneylandu. Podobně virus ovlivnil ve druhém čtvrtletí i americkou síť vodních zábavních parků SeaWorld Entertainment, která ohlásila výsledky před týdnem. V jejích parcích na Floridě klesla návštěvnost a tržby kvůli tomu zaostávaly za odhady.

Zisk na akcii Disneyho dosáhl 1,59 dolaru oproti 1,45 dolaru v minulém roce, zde se tak jedná o desetiprocentní růst.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru