Japonské úřady provedly razii v kancelářích tamní součásti amerického internetového prodejce Amazon. List Nikkei napsal, že úřady mají podezření na nekalé praktiky vůči maloobchodním prodejcům. Amazon je údajně nutil, aby nabízeli zboží levněji než konkurence.

Nikkei se odvolává na zdroje obeznámené s případem, neupřesnil však, kdy se razie uskutečnila. Mluvčí Amazonu v Japonsku informace nekomentoval.

Tržby webových stránek Amazon Japan loni dosáhly 8,3 miliardy dolarů (202,5 miliardy korun). Jejich podíl na celosvětových tržbách Amazonu tak činil 7,7 procenta, uvedla agentura Reuters.

Amazon už má 11 velkých boeingů, celkem jich v jeho barvách bude létat 40. Zásilky konkurence ale vozit nechce - čtěte ZDE

Přístup Amazonu k maloobchodníkům a partnerům zkoumají rovněž evropské úřady. Německý antimonopolní úřad loni v listopadu začal vyšetřovat Amazon a Apple kvůli stížnostem, že firmy diktují vydavatelům audioknih nepřijatelné podmínky prodeje. Evropská komise loni zahájila antimonopolní vyšetřování praktik Amazonu při prodeji elektronických knih.

Amazon je největším internetovým obchodem na světě. Loni v září otevřel distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru