Prostřednictvím úřadů práce nabízeli zaměstnavatelé v červenci 135 758 volných pracovních míst, což je o 37 tisíc více než před rokem a nejvíce od září 2008, tedy od začátku finanční krize.

Podíl nezaměstnaných osob v červenci dosahoval 5,4 procenta, zatímco před rokem 6,3 procenta. Údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Nezaměstnanost v Česku stále klesá. Volných míst bylo v červnu nejvíce za téměř osm let - čtěte ZDE

Ke konci července evidovaly úřady práce 392 667 uchazečů o zaměstnání. To je sice o 8339 více než v červnu, ale o 63 674 méně než v červenci 2015. Takzvaných dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do vhodného zaměstnání, je 374 935.

Už jen tři uchazeči na jedno místo

Na jedno volné pracovní místo připadají v současné době v průměru tři uchazeči, zatímco před rokem jich bylo pět. Nejhorší situace je nyní v okresech Karviná (13,8 uchazeče na jedno místo), Ústí nad Labem (11,8), Chomutov (11,6), Sokolov (11), Hodonín (8,6), Jeseník a Bruntál (shodně sedm) a Znojmo (6,3).

Nejvyšší nezaměstnanost byla v červenci v okresech Most (11 %), Karviná (10,8 %), Ostrava-město a Ústí nad Labem (shodně 9,7 %), Chomutov (9 %), Bruntál (8,9 %), Děčín (8 %), Sokolov (7,8 %), Hodonín (7,5 %) a Znojmo (7,4 %).

Naopak nejlépe jsou na tom okresy Rychnov nad Kněžnou (2 %), Praha-východ (2,1 %), Jindřichův Hradec (2,7 %), Benešov (2,8 %), Jičín (3 %), Mladá Boleslav (3,1 %), Pelhřimov (3,2 %), Prachatice (3,3 %), Písek, Rokycany a Plzeň-jih (shodně 3,4 %).

Déle než rok jsou bez práce dvě pětiny (přesně 41,1 %) nezaměstnaných. Na podporu v nezaměstnanosti mají nárok 24 procenta uchazečů o zaměstnání.

Na konci července evidovaly úřady práce 15 925 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 4,1 procenta.

Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí o něco více než polovinou (53,8 %).

Osoby se zdravotním postižením tvoří 14,2 procenta nezaměstnaných.

Průměrný věk nezaměstnaných je 42 let

Průměrný věk nezaměstnaných činil v červenci 41,8 roku. Lidé nad 50 let tvořili 32,3 procenta z celkového počtu uchazečů.

"V evidenci úřadů práce byli nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů a pomocníků v domácnostech, pracovníků v oblasti ochrany a ostrahy, řidičů motocyklů a automobilů (kromě nákladních), řemeslníků a kvalifikovaných pracovníků ve stavebnictví, dále číšníků, servírek, barmanů, kuchařů či pomocných pracovníků v dopravě a ve skladování.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru